یائسگی زود رس در بانوان
یائسگی زود رس در بانوان

یائسگی زود رس در بانوان

یائسگی زود رس در بانوان

یائسگی زود رس در بانوان؟ چه عواملی سبب یائسگی بانوان می شود؟ یائسگی چیست؟ تفاوت یائسگی پیش‌رس و یائسگی زودرس چیست؟یائسگی زودرس چه علائمی دارد؟ علت یائسگی زودرس چیست؟ درمان یائسگی زود رس چیست؟

چه زمانی یائسگی در خانم ها رخ می دهد؟

دوره یائسگی اکثر بانوان، در بازده زمانی 45 الی 55 سالگی شروع می شود. زمانی که دوره های تخمک گذاری قبل از 45 سالگی متوقف گردد، بانوان دچار یائسگی زود رس می شوند.

در هنگام رخ دادن یائسگی زود رس بانوان باید هر چه سریع تر به متخصص زنان و زایمان جهت درمان مراجعه کنند. در اصل یائسگی که بین 40 تا 45 سالگی رخ می دهد را یائسگی زود رس می نامند. تحقیقات نشانه داده است که معمولا حدود 5% از خانم ها به طور طبیعی دچار یائسگی زود رس می شوند. علت های یائسگی زودرس در بانوان بسیار متفاوت است.

چه عواملی سبب یائسگی بانوان می شود؟

عوامل مختلفی سبب یائسگی زود رس در بانوان می شود از جمله

 • مصرف بعضی از دارو ها.
 • سیگار کشیدن.
 • مشروبات الکلی.
 • حتی بعضی از درمان ها.
 • شیمی درمانی برای سرطان.
 • حذف تخمدان‌ها.

یائسگی چیست؟

یائسگی در بانوان زمانی رخ می دهد که تخمدان ها دیگر قادر به ساختن استروژن نباشند. درواقع یک خانم زمانی دچار یائسه می شود که بیش از ۱۲ ماه قاعدگی نداشته اما علائم مرتبط با یائسگی را داشته باشد. میانگین سن یائسگی در بانوان 52 سال است

بانوانی دچار یائسگی زود رس می شوند که  تولید استروژن یا عملکرد تخمدان هایشان مختل یا متوقف گردد.

تفاوت یائسگی پیش‌رس و یائسگی زودرس چیست؟

یائسگی زود رس در بانوان هنگامی اتفاق می افتد که دوره ها در سن جوان تر از حد معمول بین 40 ال 45 سالگی متوقف شوند. و تخمدان ها تولید هورمون ها را متوقف کنند.

مطالعه بیشتر  فاکتورهای زنانه در نازایی و ناباروری

یائسگی، هم می تواند به صورت طبیعی در بدن رخ دهد هم می تواند به دلایل پزشکی اتفاق بیوفتد. از نظر پزشکی زمانی که تمامی تخمدان ها در اثر عمل هیسترکتومی برداشته می شود، خانم دچار یائسگی زود رس می شود.

یائسگی پیش رس هم مانند یائسگی زود رس می باشد ولی تنها تفاوت یائسگی پیش رس با یائسگی زود رس، سن وقوع آن ها است. بدین صورت که یائسگی زود رس در سن 40 الی 45 سالگی اتفاق می افتد، اما در یائسگی پیش رس، پیش از سن 45 سالگی رخ می دهد.

زنانی که مبتلا به یائسگی زود رس یا پیش رس می شوند نمی توانند دیگر باردار شوند.

یائسگی زود رس در بانوان

یائسگی زود رس در بانوان

یائسگی زود رس چه علائمی دارد؟

یائسگی زود رس در بانوان ممکن است در ابتدا به صورت دوره های نامنظم و یا طولانی تر یا کوتاه تر از حد معمول رخ دهد.

علائم یائسگی زود رس در بانوان عبارتند از:

 • دوره های طولانی تر از یک هفته
 • خونریزی شدید
 • دوره های کوتاه یا لکه بینی
 • پس از یک سال یک دوره بدون خونریزی

عوامل دیگری نیز وجود دارد که خانم ها را دچار یائسگی می کند در هنگام رخ دادن موارد پایین خانم ها حتما به متخصص زنان وزایمان جهت درمان مراجعه کنند از جمله عواملی نظیر:

 • تغییر در احساسات یا میل جنسی
 • خشکی واژن
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • تغییر خلق‌وخو
 • عرق شبانه
 • گر گرفتگی
 • مشکل خواب

علت یائسگی زودرس چیست؟

گاهی اوقات ممکن است علت یائسگی زود رس در بانوان مشخص نشود. اما چند دلیلی که طبق تحقیقات فراوان کشف شده است را می توان عواملی نظیر:

 1. شیوه زندگی:

سیگار کشیدن اثرات آنتی‌ استروژن دارد که می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. خانم هایی که سیگار مصرف می کنند نسبت به خانم هایی که مصرف نمی کنند ممکن است یک الی دو سال زود تر دچار یائسگی زود رس شوند.

 1. بیماری‌های خود ایمنی:

بیماری های خود ایمنی نظیر، تیروئید و آرتریت روماتوئید می تواند یکی از دلایا یائسگی زود رس باشد.

سیستم ایمنی بدن که کارش محافظت بدن از هر نوع ویروس و بیماری است گاهی ممکن است که یک بخشی از بدن را به عنوان یک مهاجم اشتباه بگیرد و به آن حمله کند. که التهاب بعضی از این بیماری ها می تواند بر روی تخمدان ها تاثیر به سزایی بگذارد و سبب توقف کار تولید هورمن ها در تخمدان ها گردد.

 1. ژنتیک :

اگر عواملی برای یائسگی زود رس پیدا نشد ختم به یقین ژنتیک می تواند یکی از نشانه های یائسگی زود رس باشد بدین صورت که اگر مادر شما یائسگی زودرس داشته است، به احتمال خیلی زیاد شما هم دچار یائسگی زود رس می شوید اما تنها ژنتیک عامل یائسگی زود رس نمی باشد.

 1. شاخص توده بدنی (BMI):

در خانم های لاغر اندام، ذخایر استروژن بسیار کم است و سریع از بین می رود. به همین دلیل بیش تر مبتلا به یائسگی زود رس می شوند. زیرا استروژن در بافت چربی ذخیره می‌شود. همچنین مطالعات نشان داده که عدم وجود آفتاب در طول دوران زندگی، رژیم گیاهخواری هم می تواند تاثیر به سزایی در یائسگی زود رس در بانوان گردد.

 1. نقص‌های کروموزوم:

سندرم ترنر (که مونوزومی X و دیسژنز گنادیک نامیده می‌شود) شامل کروموزوم ناقص است. خانم هایی که مبتلا به سندرم ترنر هستند، تخمدان آن ها به درستی عمل نمی کند به همین دلیل در بیشر اوقات دچار یائسگی زود رس می شوند.

 1. صرع:

بانوانی که مبتلا به بیماری صرع هستند که ناشی از تشنج در مغز است بیشتر دچار یائسگی زود رس می شوند.

 1. شیمی درمانی یا پرتو درمانی:

خانم های که دچار سرطان می شوند و عمل شیمی درمانی را انجام می دهند نسبت به افراد دیگر بیشتر دچار یائسگی زود رس می شوند به این صورت که با انجام شیمی درمانی تخمدان ها آسیب می بینند و ممکن است دوره های تخمک گذاری برای همیشه از بین برود و یا برای مدتی متوقف گردد.

 1. جراحی:

حذف و یا تخریب دو تخمدان در بانوان منجر به کاهش سطح هورمن و همچنین قطع شدن دوره  ها در بانوان می گردد.

مطالعه بیشتر  سرطان سینه در چه کسانی بروز می کند

 چگونه می توان یائسگی زود رس را تشخص داد؟

اگر شما در معرض ابتدا به یائسگی زود رس هستند هر چه سریع تر به پزشک و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. با مراجعه به پزشک متخصص زنان وزایمان، سطح استروژن شما را که استرادیول نیز نامیده می‌شود، بررسی می کند و علاوه بر آن از طریق آزمایش، هورمون ها را مورد بررسی قرار می دهد و  مشاهده می کند که آیا به علت پری مونوپوز که پایان تولید مثل در خانم ها محسوب می شود دچار یائسگی شده اند یا خیر.

 درمان مراحل اولیه یائسگی چگونه است؟

برای درمان یائسگی زودرس متاسفانه همچنان درمان قطعی در دسترس نیست. استفاده از پلاکت های غنی شده یا همان PRP ، استفاده از سلول های خون بنیادی یا استم سل ها، و تزریق آن ها به تخمدان ممکن است درجاتی از بهبودی را به دنبال داشته باشد اما همچنان  استفاده از تخمک اهدایی بهترین راه حل برای باردار شدن در خانم هایی با مشکلات یائسگی زود رس محسوب می شود. به علاوه حفظ دوره های قاعدگی با استفاده از هورمن استروژن و پروژسترون به منظور جلوگیری از استئوپروزو و پوکی استخوان و سایر علائم و عوارض یائسگی در کنار کلسیوم و ویتانین D کافی به صورت اکید توصیه می شود.

اگر در بانوان سابقه خانوادگی وجود داشته باشد، باید هر چه سریع تر به فکر فریز تخمک باشند.

برخی از درمان‌های معمول عبارت‌اند از:

 • هورمون درمانی یائسگی (MHT): مکمل‌های استروژن و پروژسترون می‌توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کنند.
 • درمان جایگزینی هورمون (HRT): درمان هورمون‌های سیستمیک می‌تواند علائم یائسگی معمولی را از بین ببرد.
مطالعه بیشتر  بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم

یائسگی زودرس چه عوارضی دارد؟

در شروع یائسگی ناباروری اغلب سبب نگرانی و ناراحتی در بانوان می شود. همچنین از دست دادن استروژن زودتر از حد طبیعی می‌تواند خطرات زیادی را نظیر پوکی استخوان، بیماری قلبی، افسردگی، زوال عقل و مرگ زود رس را به همراه داشته باشد. زیرا استروژن موجود در بدن باعث افزایش کلسترول خوب می شود و یا کلسترول بد را کاهش می‌دهد. علاوه بر کلسترول، استروژن رگ های خونی شل می کند و مانع از رسیدن به استخوان ها می شود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =