چه کسانی نیاز به فریز تخمک دارند ؟

چه کسانی نیاز به فریز تخمک دارند ؟

چه کسانی نیاز به فریز تخمک دارند ؟ کاربرد فریز تخمک چیست؟ از تخمک فریز شده چه استفاده هایی می توان کرد؟ آیا فریز تخمک عوارض دارد؟ میزان موفقیت فریز تخمک چقدر است؟ چه زمانی بهتر است که فرد تخمک خود را فریز کند؟

مراحل فریز تخمک

مراحل فریز تخمک به این صورت است که خانم ها باید داروهای تحریک تخمک گذاری دریافت کنند. حال اینکه چه نوع دارویی و با چه دوزی تجویز شود، بستگی به عواملی چون سن ، وزن و ذخیرۀ تخمدانی و همچنین اندازه تخمدان های خانم بستگی دارد. پزشکان و متخصصان زنان و نازایی بر اساس همین موارد دارو را تجویز میکنند. مصرف زمانی این نوع داروها برای بانوان به این صورت است که باید از روز دوم یا سوم پریود شروع شود. طول درمان این بیماری، به مدت حدود دو هفته ادامه پیدا می کند.

با افزایش سن خانم، شانس باروری به طبع کاهش پیدا می کند. در خانم هایی که بالای سی سال هستند، و در نهایت اگر تا سن سی و شش الی سی و هفت سالگی هنوز برنامه ازدواج آن ها مشخص نباشند، توصیه به فریز تخمک می شوند.

فریز تخمک به چه خانم هایی توصیه می شود؟

 • بیماری هایی مثل لوپوس : (لوپوس یک بیماری خودایمنی مزمن است. مزمن بودن دراصل به این معنی است که بیماری می تواند برای یک مدت طولانی در بدن باقی بماند. همچنین خودایمنی، وجود اختلالی در سیستم ایمنی انسان است که به جای محافظت از سیستم ایمنی بدن در مقابل میکروب و ویروس، به بافت های داخلی خود بیمار حمله ور می شود. بیماری لوپوس می تواند در پوست ،مفاصل،خون ،کلیه ها وسیستم عصبی مرکزی بدن نفوذ کند. )
 • روماتوئید آرتریت : ( آرتریت مزمن ناشی از پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی است. همین امر باعث اختلال در سیستم ایمنی انسان می شود. در این وضعیت بدن به خودش حمله می کند. به اصطلاح توانائی اش را برای تشخیص “غریبه” از “خودی ” از دست می دهد. با حمله به اعضای درونی خود منجر به التهاب در پوشش مفاصل می گردد. که با اتفاق افتادن بیماری روماتوئید آرتریت در مفاصل، باعث تورم، درد و محدود شدن حرکت می شود.)
 • بیماری های بدخیم که نیاز به رادیو تراپی و شیمی درمانی دارند، توصیه به فریز تخمک می شود.
 • خانم هایی که مبتلا به آندومتریوز هستند و برنامه ازدواج وباروری آنها معلوم نیست، توصیه به فریز تخمک می شود .
 • خانم هایی که در خانواده درجه یک آنها سابقه یائسگی زود هنگام وجود دارد، توصیه به فریز تخمک می شود .
 • در خانم هایی که در برسی هورمونی آن ها ای ام اچ آن ها رو به کاهش باشد، باز هم توصیه به فریز تخمک می شود .
مطالعه بیشتر  میکرواینجکشن(ICSI)

چه کسانی نیاز به فریز تخمک دارند ؟

روش درمان فریز تخمک

 • درخانم هایی که باکره نیستند و مشکل پرده بکارت وجود ندارد، متخصص زنان و نازایی از بانوان به صورت سونوگرافی واژینال از واژن یا به واسطه بیهوشی خفیف، تخمک هارو خارج می کنند. مانند سیکل معمولی ivf  ( آی وی اف ) دارو تجویز می شود. تخمک ها غالب می شوند و با یک بیهوشی خفیف، تخمک ها کشیده می شود و بعد فریز می گردد.
 • در خانم هایی که باکره هستند و مسئله پرده بکارت وجود دارد. انجام تخمک کشی با عمل لاپاراسکوپی انجام می شود و هیچ خطر و ضرریی هم برای قضیه باکرگی آن ها وجود نخواهد داشت .

عوارض احتمالی فریز تخمک

داروهایی که پزشکان و متخصصان زنان و نازایی به خانم ها برای انجام فریز تخمک تجویز می کنند، ممکن است عوارضی داشته باشد. که این عوارض باعث ایجاد سندرم تحریک بیش از حد تخمدان می شود. در سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، تخمدان ها بسیار متورم و دردناک می شوند. این بیماری امکان این را دارد که علائم دیگری از جمله درد شکمی، استفراغ، افزایش وزن و همچنین تنگی نفس را دربر گیرد. با انتخاب نوع و میزان دقیق داروها توسط متخصص زنان و نازایی این عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین، از آنجا که عمل پانکچر تخمدان با بیهوشی انجام می‌شود، امکان این را دارد که مانند تمام حراجی های دیگر عوارض معمول بیهوشی را دارا باشد. حتی ممکن است احتمال خونریزی و عفونت هم به وجود بیآید، که این امر بسیار نادر و کم اتفاق می افتد.

پس ازانتقال تخمک بارور شده، ممکن است خانم ها دچار مشکلات احساسی وعاطفی و همچنین باعث بروز استرس و نگرانی شوند.

مطالعه بیشتر  اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

مدت نگهداری فریز تخمک

تخمک‌های فریزشده را می‌توان تا ظرف مدت ده سال هم به‌صورت منجمد نگهداری کرد. و کیفیت تخمک منجمد، همانند تخمک تازه خواهد بود. اما متخصص زنان و نازایی به بانوان این توصیه را می کنند که هر چه زود تر اقدام به بارداری صورت پذیرد، زیرا با افزایش سن، خطراتی از جمله دیابت و فشار خون بارداری بیشتر می شود به طوری که پس از سن چهل و نه سالگی دیگر اجازه باروری به بانوان را معمولا نخواهند داد.

میزان موفقیت فریز تخمک در بانوان

میزان موفقیت فریز تخمک در بانوان، 30 الی 60 درصد می باشد. هر چقدر که میزان تخمک های گرفته شده توسط عمل پانکچر بیشتر باشد، میزان موفقیت فریز تخمک و احتمال باروری در بانوانی که حاصل از تخمک فریزشده هستند، بیشتر خواهد بود. همچنین موفقیت فریز تخمک ها بستگی به سنی که بانوان اقدام به فریز تخمک هایشان انجام می دهند، دارد.

همچنین هر چقدر سن تخمک ها پایین تر فریز شود، میزان موفقیت فریز تخمک افزایش پیدا می کند. این موفقیت باعث میشود که باروری در خانم ها به تدریج زیاد شود.

بهترین متخصص زنان و نازایی در سعادت آباد

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت نوبت در جهت مشاوره در زمینه نازایی و درمان، میتوانید از طریق سایت دکتر الهام پورمطرود اقدام به دریافت نوبت کرده و در زمان مشخص شده به مطب ایشان واقع در سعادت آباد مراجعه کنید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

مطالعه بیشتر  لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

6 پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   سلام وقت بخیر
   مادرانی که مبتلا به سرطان هستند باید حداقل 2 هفته قبل از شیمی درمانی تخمک ها را تحریک و فریز کنند تا در صورت مایل بودن فرد به بچه دار شدن تخمک داشته باشند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 5 =