چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود
چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود

چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود

چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود

در این مقاله قصد داریم در رابطه با نقش مکمل ها در افزایش باروری و افزایش موفقیت آی وی اف صحبت کنیم. سوالی که برای بیشتر خانم ها در این زمینه پیش می آید این است که چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود؟ چگونه میتوان تعداد تخمک ها را افزایش داد؟

متاسفانه در سال های اخیر میزان AMH یا هورمونی که تخمک های فعال باقی مانده تخمدان را نشان می دهد به شدت کاهش یافته است. مسئله مهم این است که تعداد تخمک ها قابل افزایش نخواهد بود. هر جنین دختری که از مادر خود متولد خواهد شد دارای تعداد مشخصی تخمک است.

چرا تخمک های خانم ها از بین می ورد؟

حوادث دوران جنینی، دوران کودکی و دوران بلوغ ممکن است این تعداد تخمک موجود در بدن خانم هارا کاهش دهد.

همچنین ممکن است که اتفاقاتی در طول زندگی فرد رخ خواهد داد که باعث کاهش تعداد ذخیره تخمک ها میشود.

افزایش کیفیت تخمک

مسئله مهم این است که متخصصین زنان و نازایی بایدبر روی افزایش کیفیت تخمک یک خانم کار کنند. برای افزایش کیفیت تخمک ها  و شانس موفیقت آی وی اف خیلی از روش ها را میشه انجام داد.

چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود

چه مواردی باعث افزایش تخمک در بانوان می شود

مسائل مهم در رابطه با افزایش کیفیت تخمک

 1. اولین مسئله ایی که باید در این زمینه  به آن توجه شود چاقی و لاغری خانم ها است. افزایش وزن نسبت به قد و همچنین کاهش وزن نسبت به قد به علت تغییر در میزان چربی زیر پوستی که برروی سطح استروژن داخلی اثر دارد بر روی موفقیت آی وی اف میتواند اثر مثبت و یا منفی داشته باشد. بنابراین اولین و مهمترین مسئله حفظ تعادل میان قد و وزن خانم ها است.
 2. دومین مسئله برای افزایش کیفیت تخمک در خانم ها دوری از استرس، اضطراب ، افسردگی و کنترل روند خواب است. خیلی از مراجعه کنندگان به متخصصین در جریان حل مشکلات جسمی و  روحی خود هستند اما کاری برای خودشان انجام نمی دهند. زیرا مراجعه کنندگان  ترسی را درون خود پرورش می دهند که  این ترس بیان کننده این موضوع بوده. اگر داروهای ضد افسردگی مصرف کنند دچار اعتیاد به این داروها میشوند و باید تا اخر عمر این داروهارا مصرف کنند. باید بیان کنیم که این یه باور به شدت غلط است. نکته بعدی در رابطه با این دارو ها این است که بسیاری از این دارو با صلاح دید پزشک در دوران بارداری هم قابل مصرف هستند.
 3. مسئله مهم دیگر این است که کم خوابی، افسرگی، استرس و اضطراب  باعث ترشح هورمون کورتیزول و پرولامتین در بدن خواهد شد. این هورمون ها باعث کاهش کیفیت تخمک ها در خانم ها می شود و در نتیجه کیفیت جنین کاهش می یابد. در نتیجه ممکن است شانس بارداری را کاهش دهدحال این بارداری چه به صورت طبیعی باشد و چه به صورت آی وی اف.
 4. مسئله مهم دیگر که بر روی کیفیت تخمک اثر می گذارد رژیم غذایی است. رژیم غذایی مدیترانه ایی قبل از شروع آی وی اف باعث شانس و افزایش موفقیت آی وی اف خواهد شد. به نحوی رژیم غذایی مدیترانه ایی باعث افزایش کیفیت تخمک و جنین خواهد شد.
مطالعه بیشتر  تشخیص ناباروری و تعیین در صد آن در زنان و مردان

ذکر این نکته الزامی است که تمام این مواردی که بیان شده است در رابطه با افزایش کیفیت تخمک است نه افزایش تعداد تخمک ها

رژیم مدیترانه ایی چیست

رژیم مدیترانه ایی رژیمی است که دارای مواد غذایی زیر است :

 1. میزان سبزیجات برگ سبز فراوان
 2. مصرف زیاد دانه های کامل یا حبوبات
 3. گوشت فاقد چربی
 4. مصرف ماهی و میگو و گوشت سفید یا همان مرغ
 5. مصرف حداقل گوشت قرمز
 6. مصرف انواع مفز ها
 7. مصرف لبنیات طبیعی
 8. مصرف میوه جات
 9. مصرف زیتون و روغن زیتون فراوان
 10. پرهیز از غذاهای چرب و فست فود ها
 11. پرهیز از مصرف غذاهای پر نمک و پر شکر

نکات مهم در رابطه با شروع سیکل آی وی اف

کسانی که قصد شروع سیکل آی وی اف را دارند اگر در زندگی خود به خصوص قبل شروع سیکل آی وی اف از طب سنتی استفاده می کردند باید این روش را در دوران بارداری به طور کامل از زندگی روزمره خود حذف کنند.

افزایش خون رسانی به بدن یک نکته مهم دیگر است که باید قبل ازشروع سیکل آی وی اف به آن عمل شود. این روش با مصرف زیاد مایع جات و حرکات یوگا امکان پذیر خواهد بود. این موارد باعث افزایش خون رسانی به تخمدان و لگن و رحم بانوان خواهد شد.

برای مشاهده صحبت های کامل خانم دکتر الهام پورمطرود در زمینه افزایش کیفیت تخمک ها و راه کار های لازم میتوانید بر روی لینک مشخص شده در این قسمت کلیک کرده. و فیلم را به صورت کامل در اینستاگرام مشاهده فرمایید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

مطالعه بیشتر  آیا انتقال جنین درد دارد؟

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال اپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————-

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 8 =