ناباروری ثانویه چیست؟
ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه چیست؟ نابــاروری مشکلی در سیستم تولید مثل است که با عـدم دستیابی به حاملگی بالینی پس از 12 مــاه تلاش یا بیشتر، از رابطه جنسی منظم بدون محافظت مشخص می شود. ناباروری، ناتوانی یک زن و شوهر فعـال جنسی است که از روش هـای جلوگــیری استفاده نمی کنند. 40 درصد ناباروری مربوط به زنان حدود 40 درصد مربوط به مشکلات مــردان و 20 درصد نیز عوامل ناشناخته است.

ناباروری ثانویه

گاهی مشکل ناباروری در نوزاد اول مشاهده نمی شود و زوجـین در بارداری دوم دچــار مشکل خواهند شد. این نوع نابــاروری را ناباروری ثانویه می گویند. کسانی که به طور مکـــرر دارای سقط  جنین می شوند یا حاملگـــی آنها منجر به تولد نوزاد مرده می شود، قادر به حاملگی دوم خود نیستند که این زوجین دچار ناباروری ثانویه خواهند بود.

بسیاری از زنان می توانند فـــرزند اول خود را بدون هیچ مشکلی به دنیا بیاورند. اما ممکن است در بارداری با فـــرزند دوم دچـــار مشکل شوند. اگــر پس از موفقیت در داشتن فــرزند (یا فــرزندان) در گذشته در بــاردار شدن مشکل دارید، ممــکن است دچـــار ناباروری ثانویه شوید.

علل ایجاد ناباروری ثانویه

باروری خانم ها با افزایش سن کاهش می یابد.گاهی اوقات ممکن است باردار شدن برای فرزند دوم دشوارتر از فرزند اول باشد. هنگامی که خانمی پس از یک بـارداری طبیعی که قبلاً موفق بوده و در بارداری خود به مشکل برمی خورد، پزشــکان و متخصص زنان از این به عنوان ناباروری ثانویه یاد می کنند. باروری ثانویه اغلب قابل درمان است.

چرا یک زن ناباروری ثانویه را تجربه می کند؟

تخمک گذاری بعد از هر سیکل قاعدگی در زنان اتفاق می افتد. این تخمک ها با افزایش سن کیفیت خود را کــاهش می دهند و تعداد آن ها نیز کاهــی پیدا می کند. یک خانم در اواسط تا اواخر 20 سالگی بارورتر است. پس از آن مرحله باروری او شـروع می شود به آرامــی کاهش می یابد. تا سن 35 سالگی که این میزان به شدت کـم می شود. این چـرخه در هــر زن متفاوت است و ممکن است در برخی دیرتر و در برخی دیگر  در سن کمتری کاهش یابد. از آنجا که باروری با افزایش سن کاهش می یابد، ممکن است برای زنانی که در بارداری با اولین فرزند خود مشکلی ندارند، برای بارداری دوم دشوار تر باشد.

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه چیست؟

تفاوت ناباروری اولیه و ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری اولیه زمانی تشخیص داده می شود که زوجین پس از 12 ماه تلاش نتوانند باردار شوند. ناباروری ثانویه زمــانی است که زن و شوهر پس از زایمـــان موفقیت آمیز در گذشته، نتوانند مجددا باردار شوند.

 اگر هنوز تخمک باقی مانده است، چــرا بــاردار نمی شوم؟

در حـــالی که هنوز تخمک برای زنان بالای 35 سال باقی مانده است، اما بــارداری دشوارتر می شود زیرا تخــمک ها از کیفیت پایین تری برخـوردار هستند. تحقیقات نشان داد که سن یک زن بر زنده ماندن جنین های ایجاد شده از تخـمک های او تأثیر می گذارد. هــر چه خــانم مسن تر باشد،احــتمال بـــــروز خـــــطای کروموزومی در تخمک های او بیشتر است .

چگونه می توانم تشخیص دهم که ناباروری ثانویه دارم؟

اگر می توانستید به طور طبیعی باردار شوید و در گذشته بدون مشکل زایمان کرده باشید اما برای بار دوم یا سـوم به تنهایی در باردار شدن مشکل دارید ، ممکن است ناباروری ثانویه داشته باشید.

با این حال ، این احتمال نیز وجود دارد که علت دیگری برای ناباروری شما وجود داشته باشد و انجام آزمایش های لازم باروری به شما در تعیین علت کمک می کند تا بتوانید با درمان مناسب به جلو حرکت کنید.

چه نوع درمانی برای زنان با ناباروری ثانویه در دسترس است؟

ناباروری ثانویه قابل درمان است و بسیاری از زنان مبتلا به آن بارداری های بعدی موفقیت آمیزی را تجربه می کنند. گــزینه های درمانی مختلفی بر اساس مشخصات خاص باروری زنان وجود دارد، از جمله درمان ناباروری با IUI ( تلقیح داخل رحمی )، جـایی که اسپرم در زمان تخمک گذاری به رحــم زن وارد می شود و درمان ناباروری با IVF ( لقاح آزمایشگاهی )، که اسپرم و تخمک در خارج از لقاح قرار می گیرنداز روش های درمان ناباروری ثانویه است.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.