فاکتورهای زنانه در نازایی وناباوری
فاکتورهای زنانه در نازایی و ناباروری

فاکتورهای زنانه درنازایی و ناباوری

فاکتورهای زنانه در نازایی و ناباروری

فاکتورهای زنانه در نازایی و ناباروری تاثیر مستقیمی دارد. در واقع می توان گفت که در ۴۰ درصد مواقع دلیل ناباروری به خاطر وجود مشکلات رایج در بانوان می باشد. به همین دلیل تشخیص به موقع این فاکتورها و درمان مشکل تاثیر بسزایی در درمان ناباروری دارد.این مشکلات باید باید به وسیله پزشکان حرفه‌ای مانند:دکتر الهام  پورمطرود انجام شده و درمان گردد تا زوجین بتوانند صاحب فرزند شوند.

ناباروری چیست؟

اگر زوجین بعد از یک سال رابطه بدون انجام هیچ گونه پیشگیری بارور نشود. در این حالت می توان نتیجه گرفت که نابارور هستند. در واقع افرادی که بالای ۳۵ سال دارند،د اگر بعد از شش ماه بارور نشوند. در این صورت نابارور به حساب می آیند. و افرادی که زیر ۳۵ سال دارند، و بعد از یک سال رابطه بارور نشدند می‌توان نتیجه گرفت که نابارور هستند.

علت ناباروری چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث ناباروری گردد.مانند:

 1. در 40 درصد مواقع علت اصلی ناباروری مربوط به زنان می‌باشد.
 2. در 40درصد دیگر به خاطر وجود مشکلاتی درمردان است.
 3. در ۱۰ درصد مواقع مشکل مربوط به هر دو بوده.
 4. در ۱۰ درصد دیگر نیز مشکل تشخیص داده نمی شود.

بررسی کامل وتشخیص مشکل بسیار مهم است. به همین دلیل باید به پزشکان متخصص در این زمینه مراجعه شود. تا بتوان مشکل را پیدا کرده و اقدام به درمان ناباروری کرد. در حالت کلی از علل اصلی که می‌تواند در بانوان باعث ناباروری گردد. موارد زیر است:

 1. اختلالات تخمدان
 2. فیبروم چسبندگی رحم
 3. آندومتریوز
مطالعه بیشتر  آندومتریوز چیست؟

همچنین در مردان نیز عواملی باعث ناباروری می شود که عبارتند از:

 1. کم بودن تعداد اسپرم
 2. داشتن شکل غیرطبیعی اسپرم
 3. همچنین کم تحرکی اسپرم

به همین دلیل در مرحله اولیه تشخیص دقیق مشکل می تواند باعث درمان سریع گردد. به گونه‌ای، در صورت تشخیص دقیق می‌توان روش درمانی مناسبی انتخاب کرد. که در نتیجه آن بحث ناباروری حل می‌شود. مثلا امروزه  با استفاده از روش‌های درمانی مانند IVF ، IUI و یا روش های دیگر اقدام به درمان ناباروری می کنند.

شرایط لازم برای باروری چه می باشد؟

مهمترین مورد سن زوجین می باشد.زیرا با افزایش سن، کیفیت تخمک ها و همچنین تولید تخمک ها در بانوان کاهش پیدا می‌کند. در مردان نیز این چنین است. در واقع افزایش سن باعث کاهش کیفیت اسپرم می گردد.پس در حالت کلی می توان گفت که در بانوان حدود ۲۰ تا ۳۰ سالگی بهترین زمان برای باروری می باشد.

همچنین مهمترین موردی که به آن دقت نمی‌کنند داشتن سبک زندگی مناسب است. چون در اکثر مواقع استفاده از دخانیات، الکل، استفاده از برخی داروها و یا به گونه ای مصرف کردن بیش از اندازه برخی از مواد غذایی می‌تواند باعث ناباروری گردد. مخصوصاً مردان باید به این مورد دقت کنند.

پس می‌توان گفت که وجود اسپرم سالم و تخمک سالم دو فالکتور اصلی در باروری می باشد. همچنین بیماری های رایج مانند مسدود بودن لوله های رحمی و مشکلات رایج دیگر می تواند باعث ناباروری گردد. تمام موارد بیان شده می‌تواند در بحث باروری تاثیرگذار باشد.

در واقع مناسب‌ترین گزینه این است. تمام کسانی که قصد بارداری دارند قبل از اینکه اقدام به بارداری کنند به پزشک متخصص مراجعه نمایند. تا در صورت بروز مشکل ابتدا مشکلات موجود رفع گردد. و سپس اقدام به بارداری کنند در واقع انجام معایه قبل بارداری بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر  اقدامات مهم دکتر زنان به چه صورت است؟

فاکتورهای زنانه در ناباروری

فاکتورهای مختلفی مانند:

 1. داشتن اضافه وزن
 2. عفونتهای جنسی
 3. مصرف کردن الکل

و موارد بسیار زیادی می‌تواند باعث نازایی گردد.

از مهمترین علت نازایی در زنان می توان به وجود مشکل در تخمک گذاری اشاره کرد. همچنین وجود مشکل در:

 1. لوله‌های فالوپ
 2. آندومتریوز
 3. وجود مشکل در رحم

از موارد مهم در بحث نازایی در بانوان می باشد.

اختلالات تخمک گذاری و ناباروری

منظور از اختلالات تخمک گذاری بدان معنا می باشد. که تخمک به اندازه کافی برای باروری وجود ندارد و یا تولید نمی شود.

مهمترین مورد این مشکل بحث بالا بودن سن بانوان می باشد. به همین دلیل یکی از راه‌های پیشگیری این است که بانوان در سنین کمتر اقدام به باروری کنند. از جمله مشکلات تخمک‌گذاری می‌توان به وجود مشکلاتی ماندن سندروم تخمدان پلی کیستیک، هیپو تالاموس و یا پرولاکتین اشاره کرد.

فاکتورهای زنانه درنازایی و ناباوری

فاکتورهای زنانه درنازایی و ناباوری

وجود مشکل در لوله‌های فالوپ و نازایی

بسته بودن لوله های فالوپ یکی از مهم‌ترین مواردی است. که مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شود که در نتیجه آن لقاح صورت نمی گیرد. که معمولاً برای درمان این مشکل از روش هایی مانند: جراحی یا هیستروسکوپی و روش‌های دیگر استفاده می‌شود.

آندومتریوز و ناباروری

به بافت‌های اضافه غیرعادی که در داخل رحم رشد می کنند آندومتریوز گفته می‌شود. در واقع رشد کردن این عضلات باعث می‌شود تا جای کافی در داخل رحم برای جنین وجود نداشته باشد. به همین دلیل افرادی که دچار آندومتر هستند. باید قبل از بارداری با استفاده از روش‌های جراحی اقدام به برداشتن این بافت ها کنند.

همچنین اگر آندومتریوز باعث مسدود شدن لوله شود. در این حالت بعد از جراحی لوله فالوپ باز شده و بحث باروری به صورت طبیعی می‌تواند انجام شود.

مطالعه بیشتر  بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم

مشکلات رحم و ناباروری

از موارد دیگر که باعث ناباروری می گردد. می توان بهموارد زیر اشاره کرد.

 1. تنگی دهانه رحم
 2. وجود ناهنجاری های مادرزادی
 3. شکل غیرطبیعی رحم
 4. وجود التهاب
 5. تومورهای خوش خیم

که می‌توانند جزو موارد مهم در بحث ناباروری در بانوان باشند.

فاکتورهای مهم برای جلوگیری از نازایی چیست؟

از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند باعث جلوگیری از نازایی و یا عدم بروز چنین مشکلی شود. می توان به داشتن وزن مناسب اشاره کرد. چون چاقی یکی از دلایل اصلی بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد. که این مشکل هم می‌تواند باعث ناباروری گردد.

در واقع مانند زنجیر این مراحل به هم وصل هستند. در  اکثر مواقع افراد، چاق بودن را دلیلی بر ناباروری نمی دانند در صورتی که این چنین نیست. هم چنین در اکثر مواقع مشاهده می شود که مصرف دخانیات، الکل و برخی از داروها می تواند باعث ناباروری شود.

در صورتی که در زندگی روزانه به این موارد دقت نمی شود. ولی در صورت داشتن یک زندگی سالم و دقت کردن به این موارد ساده می توان از بروز ناباروری جلوگیری کرد.

بهترین متخصص زنان و نازایی در تهران

دکتر الهام پورمطرود جزو بهترین متخصصین زنان و نازایی در تهران می باشد. که با تشخیص دقیق فاکتورهای زنانه در نازایی و درمان صحیح ناباروری به راحتی می‌تواند باعث شود تا مشکلات شما به بهترین شکل ممکن رفع گردد.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که نابارور هستید. و یا از بیماری های شایعی که در بین بانوان وجود دارد رنج می برید. در این حالت مراجعه به دکتر پورمطرود بهترین گزینه برای درمان قطعی و سریع مشکل می باشد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————-

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − پنج =