عوارض مصرف قرص های پیشگیری در بانوان
عوارض مصرف قرص های پیشگیری در بانوان

عوارض مصرف قرص های پیشگیری در بانوان

عوارض قرص های پیشگیری در بانوان

عوارض قرص های پیشگیری در بانوان چیست؟ آیا استفاده از قرص های ضد بارداری می تواند روش مناسبی برای جلوگیری از بچه دار شدن باشد؟ و هزاران سوال مشابه در این باره وجود دارد که هدف ما در این مقاله بررسی عوارض قرص های پیشگیری در بانوان می باشد.

در واقع امروزه با توجه به اینکه اکثر زوجین در مراحل اولیه زندگی خواستار بچه نیستن و بیشتر استفاده از قرص های پیشگیری را ترجیح می‌دهند. ولی تا چه حد این انتخاب درست است؟ آیا مشکلاتی را به وجود می آورد یا نه؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

قرص های ضد بارداری

قرص ضدبارداری جزو رایج ترین و آسان ترین روش ها برای جلوگیری از بچه دار شدن در بین بانوان می باشد. اگر زمان مصرف این قرص ها منظم باشد در این حالت فقط به احتمال یک درصد ممکن است بانوان علیرغم مصرف کردن، باردار شوند.

در حالت کلی قرص بارداری دارای دو نوع استروژن و پروژسترون می باشد. و معمولا قرص های کوچک حاوی هورمونهای پروژسترون میباشند.

کاربرد قرص های ضد بارداری چیست؟

قرص های ضدبارداری علاوه بر پیشگیری از بارداری در موارد دیگری مانند:

 •  منظم کردن دوران پریود
 •  درمان کردن پریود های سنگین
 • درمان دردهای شدید پریود
 •   درمان آندومتریوز
 •  جلوگیری از PMS
 • و همچنین برای کاهش مبتلا شدن به کیست سینه و موارد دیگر استفاده می‌شود.
مطالعه بیشتر  روش درمانی آی وی اف چیست

رایج ترین مشکلات قرص های ضد بارداری چیست؟

در لیست زیر چند نمونه از عوارضی که ممکن است مصرف قرص های پیشگیری از بارداری به وجود بیاورد.

بیان شده است:

 • به وجود آمدن حالت تهوع
 • ایجاد شدن لکه در بین دو قاعدگی
 • به وجود آمدن سردرد
 • افزایش یافتن وزن
 • تغییر و تحولات اخلاقی
 • به وجود آمدن نامنظمی در پریود
 • کم شدن میل جنسی
 • تغییر یافتن ترشحات واژن

دلیل لکه بینی هنگام استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری چیست؟

بیش از نیمی از افرادی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند. معمولاً در بین دو پریود دچار خونریزی هایی می‌شوند که این خونریزی ها جزئی هستند. و در حالت کلی حدود سه ماه بعد از شروع مصرف اتفاق می افتد. در حالت کلی این مشکل بعد از مصرف کردن سه بسته قرص رفع می گردد.

در واقع اگر این قرص ها به صورت منظم مصرف گردد در این حالت هیچ مشکلی پیش نمی آید. اگر میزان لکه بینی در بین دو قاعدگی بیشتر از ۳ یا ۵ روز باشد در این حالت باید به پزشک مراجعه گردد.

دلیل ایجاد حالت تهوع هنگام استفاده از قرص های ضد بارداری چیست؟

معمولاً بانوانی که برای اولین بار از قرص های پیشگیری استفاده می‌کنند ممکن است دچار حالت تهوع شوند. ولی این حالت به صورت موقتی بوده و بعد از یک مدتی رفع می گردد. لازم به ذکر است که مصرف این داروها موقع خواب می‌تواند باعث کم شدن احتمال بروز تهوع گردد. اگر حالت تهوع شدید و مداوم باشد در این حالت حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

دلیل ایجاد سردرد بخاطر مصرف قرص های پیشگیری چیست؟

یکی از عوارض مصرف قرص های پیشگیری بروز سردرد بخاطر هورمون های جنسی در افراد می باشد. با توجه به اینکه قرص‌های پیشگیری دارای دوزهای متفاوتی هستند. به همین دلیل می تواند باعث بروز سردرد با شدت متفاوت شوند. معمولاً قرص هایی دوز کمی از هورمون ها در آنها استفاده شده است در این حالت احتمال بروز سردرد به حداقل می رسد.

مطالعه بیشتر  رابطه سوتین و سرطان سینه

معمولا بعد از مصرف کردن سرد درد رفته رفته کم میشود ولی اگر میزان سردرد دائمی باشد و به شدت آن افزوده شود. در این حالت باید به پزشک اطلاع داد.

عوارض مصرف قرص های پیشگیری در بانوان

عوارض مصرف قرص های پیشگیری در بانوان

دلیل افزایش یافتن وزن به خاطر مصرف قرص های پیشگیری چیست؟

معمولاً اکثر بانوانی که از قرص های ضد بارداری برای پیشگیری استفاده می‌کنند. یکی از شکایاتی که دارند این است که به خاطر مصرف قرص دچار افزایش وزن شده اند. ولی تاکنون این مورد از لحاظ علمی ثابت نشده است. ممکن است سلول‌های چربی تاثیراتی را به خاطر مصرف قرص های بارداری بگیرند. ولی به هیچ عنوان تعداد آنها زیاد نمی شود.

تغییر یافتن اخلاق به دلیل مصرف قرص های پیشگیری در بانوان

اگر قبلاً دچار مشکلات و یا افسردگی هایی بودید در این حالت حتماً باید این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.  چون ممکن است مصرف کردن قرص های ضد بارداری باعث تغییر خلق گردد.

علت نامنظم شدن پریود به دلیل مصرف قرص های ضد بارداری

در بعضی مواقع ممکن است مصرف کردن قرص ضد پیشگیری باعث نامنظم شدن عادت ماهیانه گردد. که در واقع می توان گفت عوامل مختلفی مانند بیماری، استرس و یا تغییر و اختلالات هورمونی و همچنین تیروئید می تواند. باعث شود که این مورد اتفاق بیافتد. که برای تشخیص دقیق تر علت بهتر است با پزشک مشاوره نمایید.

دلیل کم شدن میل جنسی بخاطر مصرف قرص ضد بارداری

یکی دیگر از عوارضی که مصرف قرص های پیشگیری میتواند داشته باشد. این است که میل جنسی فرد کاهش پیدا میکند. اگر این مورد طولانی مدت باشد در این حالت حتما باید با پزشک خود مشاوره نمایید. در بعضی از حالت هم ممکن است که نتیجه معکوس بدهد.

علت تغییر یافتن ترشحات واژن بخاطر مصرف قرص های پیشگیری

در برخی مواقع ممکن است مواردی مانند کاهش یا افزایش، تغییر در رنگ و نوع ترشحات واژن مشاهده شود. که این مورد هم می‌تواند در رابطه فرد تاثیرگذار باشد. معمولاً این مورد خطرناک نیست ولی اگر شما تغییرات جدی را مشاهده کردید در این حالت بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

مطالعه بیشتر  خونریزی غیر طبیعی رحم

عوارض قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی از داروهای جلوگیری از بارداری می باشد. در حالت کلی باید ۳ تا ۴ عدد از قرص های اورژانسی در سال استفاده شود. و اگر میزان مصرف بیش از این باشد در این حالت ممکن است باعث بروز تغییرات هورمونی در بانوان گردد.

قرص اورژانسی، قرص پروژسترون میباشد که با غلیظ تر کردن مایع رحم از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند. این مورد نیز باعث می گردد تا از بارداری جلوگیری شود. که معمولاً این قرص ها در تمام افراد تاثیر گذار نیستند. مثلا افرادی که وزن بالایی دارند و قبلا از داروهای دیگری استفاده کرده اند در حالت ممکن است مصرف این داروها تاثیری نداشته باشد.

از عوارض مصرف قرص های اورژانسی می‌توان به بروز سردرد و سرگیجه های شدید به همراه تهوع، بروز درد در شکم و رحم و نامنظم  شدن دوران پریود و خونریزی و احساس خستگی اشاره کرد. که هر کدام از این موارد اگر شدید باشد، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه گردد.

بهترین دکتر زنان در تهران

امروزه وجود پزشکان حرفه ای باعث شده است تا تمام بانوان در صورت بروز هرگونه مشکل و خطراتی که مصرف خودسرانه قرص های اورژانسی و یا قرص های ال ای دی می‌تواند داشته باشد. خیلی سریع بتوانند به پزشک مراجعه نمایند. وجود پزشکانی مانند دکتر الهام پورمطرود باعث شده است تا میزان عوارض مصرف قرص های پیشگیری در بانوان یا قرص های اورژانسی به حداقل برسد.

در واقع اگر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در این حالت مشکلاتی که مصرف خودسرانه این داروها می‌تواند ایجاد کند.  به حداقل می رسد. پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که به هر دلیلی نیاز به مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان دارید.در این حالت می توانید به دکتر الهام پورمطرود مراجعه کنید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

انواع سونوگرافی برای بانوان

فاکتور های زنانه در نازایی و ناباروری چیست؟

بیماری های زنانه چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.