سندرم تخمدان پلی کیستیک
سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه به وجود می آید؟ درمان این بیماری چیست؟ و سوال هایی این چنین وجود دارد. که برای خانم های مبتلا به این بیماری یا حتی کسانی که دچار این سندرم نشده اند به وجود می آید. برای دریافت اطلاعات کافی و جامع در این زمینه میتوانید. در این مقاله ما را همراهی کرده  یا از طریق لینک زیر صحبت های کامل خانم دکتر الهام پور مطرود را در زمینه سندرم تخمدان پلی کیستیک گوش دهید.

برای مشاهده کامل فیلم خانم دکتر الهام پور مطرود در رابطه سندرم تخمدان پلی کیستیک روی این متن کلیک کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری است که به ژنتیک مربوط میشود. یعنی جنین  دختر در زمانی که در داخل رحم مادر در حال رشد و زندگی است. این ژن را در خود پرورش می دهد. همانند خیلی از بیماری های دیگر که پایه ژنتیکی دارند. در سال های آینده این ژنتیک با یک سری از فاکتور ها و عوامل ممکن است فعال شود. یا ممکن است با یک سری از فاکتو ها و عموامل دیگر بخوابد در اصطلاح پزشکی با عنوان آف شدن ژن از آن یاد میکنند.

سوالات متدوال در رابطه با سندرم تخمدان پلی کیستیک

یک سوال متدوال که همیشه برای بانوان در این زمینه به وجود می اید این است. که آیا کسی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است نازا هست یا خیر؟ جواب این سوال منفی است.

سوال بعدی دراین زمینه این است که آیا کسی که مبتلا به این بیماری است. همیشه باید دارو مصرف کند تا عادت شود ؟جواب این سوال هم مجددا منفی است.

مطالعه بیشتر  خونریزی غیر طبیعی رحم

سندرم تخمدان پلی کستیک و تاثیر ان در بارداری

موضوع بارداری با موضوع عادت ماهیانه متفاوت است. در برخی موارد هست که دخترانی که هنوز ازدواج نکرده اند. یا در سنین بلوغ هستند یا اصلا برنامه ایی برای بارداری ندارند. با یکسری داروهایی که باعث تحریک تخمک گذاری است. زیر نظر متخصص نه به صورت مصرف خودسرانه امکان بارداری وجود خواهد داشت.

در واقع اگر افرادی که مبتلا به این بیماری هستند. دارای صبر و حوصله باشند میتوانند این بیماری را درمان کرده و باردار شوند.

در مرحله اول متخصص زنان داروهایی را تجویز میکند که باعث منظم شدن عادت ماهانه شود. اما اگر عادت ماهانه مرتب نشود با کمک داروهای تخمکگذاری. و داروهایی که برای حفاظت از فاز لوتوآل هستند عادت ماهیانه بانوان را منظم میکنند. در نتیجه این مسئله میتوانند به بحث بارداری کمک کند. و احتمال مثبت شدن تست بارداری هم بسیار بالا است.

داروهای مناسب برای درمان تخمدان پلی کیستیک

هر فردی دارای سیستم بدنی متفاوت بوده و فیزیولوزیست خاص خود را دارد. در نتیجه پزشک متخصص نمیتواند. یک راه حل یا یکسری داروهای ثابت را برای همه افراد مبتلا به این بیماری تجویز کند. در نتیجه هر دارویی مناسب یک بدن است. یا هر روش درمانی مناسب یک فرد است. به این صورت نیست که یه روش ثابت و دائمی برای درمان همه  افراد وجود داشته باشد.

در واقع همه اقداماتی که در روش زندگی فرد وجود دارد. همانند: نحوه لایف استایل و تغذیه و حتی مصرف دخانیات و مواد الکی که فرد در طول دوران زندگی خود آن را استفاده میکند. ممکن است به ایجاد تخمدان پلی کیستیک دامن زده و نحوه درمان هر فرد را با فرد دیگر تغییر دهد. بنابراین دکترها برای اینکه این اثرات منفی را از بین ببرند. و اثرات مثبتی را در بدن فرد به وجود بیاورند. نیاز به زمان و صبر و حوصله فردبیمار دارند.

اگر افراد مبتلا به این بیماری حوصله به خرج ندهند. درمقابل مسائلی که نقش مثبتی برای بدن و زندگی فرد دارد مقاومت نشان دهند. و اجازه ندهند که روند درمان به صورت عادی طی شود. این مسئله به خودی خود باعث کاهش و کند شدن روند درمان شده. و زمان بیماری را در فرد افزایش میدهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

مصرف متفورمین ورابطه آن با سندرم تخمدان پلی کیستیک

 1. افرادی که مقاوت به انسولین دارند.
 2. بیمارانی که در خانواده درجه یک آن ها سابقه دیابت وجو دارد
 3. در بیمارانی که میانگین قند بالا است
مطالعه بیشتر  اقدامات مهم دکتر زنان به چه صورت است؟

متفورین الزاما باید استفاده شود. جدا از این موضوع که آیا فرد مبتلا به سندرم است یا خیر.

به طور مثال برای اقایانی که مبتلا به دیابت هستند متفورمین تجویز میشود. در صورتی که آقایون مبتلا به سندرم تخمدان نمیشوند. در مقابل اگر افرادی که دچار دیابت نیستند و مقاوتی به انوسلین ندارند. اگر دکتر متخصص به مدت شش ماه متفورمین را تجویز کرده است برای فرد بیمار، اما فرد هیچ واکنشی به این دارو نشان ندهد. در نتیجه با صلاح دید دکتر متخصص این دارو را در خط دوم قرار میدهند. ویک داروی دیگر را تجویز میکنند.

آیا بارداری با وجود سندرم تخمدان پلی کیستیک امکان پذیراست؟

درمان تخمدان پلیکیستیک واقدام به بارداری مراحل مختلفی را دارد.

 1. مرحله اول تجویز داروهایی است که مقاوت به انسولین را بشکند.
 2. مرحله دوم تجویز داروهای تحریک تخمگذاری است. چه به صورت خوراکی چه به صورت دارویی
 3. مرحله سوم آی یو آی است
 4. مرحله چهارم ای وی اف است

اما اگر هیچکدام از این مراحل به نتیجه نرسید. با صلاح دید و مشورت پزشک متخصص از روش های دیگری استفاده میشود.

آیا عمل جراحی برای از بین بردن تنبلی تخمدان توصیه میشود؟

در مرحله اول باید بیان کنیم که عمل جراحی چیست. و در آن چه کارهایی انجام میشود؟

پزشکان متخصص در عمل جراحی تخمدان ها رو کوتر میکنند. به این معنی که سطح هورمون مردانه را کاهش میدهند. افرادی که دارای تخمدان های بزرگ و حجیم هستند. پزشک میتواند یک قسمت از تخمدان را جدا کند. با این روش ها سطح هورمون مردانه کاهش یافته. و احتمال  موفقیت بارداری اقزایش می یابد. تنظیم عادت ماهانه را به همراه دارد. اما این روش مادالعمر نخواهد بود. به دلیل اینکه تخمدان که از بین نرفته تنها بخشی از آن جدا شده است. و با ترمیم خود میتوانند دوباره مشکلات بازگردد.

مطالعه بیشتر  آیا در رحم کیست ایجاد می شود؟

در واقع بعد از نا موفق بودن  مراحل بارداری که در قسمت بالاتر بیان شد. این عمل پیشنهاد شده و افراد بعد از این عمل میتوانند بارداری خود به خودی را داشته باشند. البته این باداری تنها در صورتی امکان پذیر است. که فرد بیمار فاکتور های دیگر نازایی را نداشته باشد. و نازایی ان تنها به دلیل تخمدان پلی کیستیک باشد.

ذکر این نکته الزامی است که این عمل برا ی خانم های مجرد تجویز نخواهد شد زیرا عوارض خود را دارد.

علائم سندرم تخمدان پلی کستیک

نکته اخری که در این مقاله باید بیان شود این است. که گاهی ممکن است پزشک تشخیص دهد که یک خانم مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. اما خود فرد بیان کند که دارای عادت ماهانه منظم بوده .این به چه صورت امکان پذیر است ؟

تخمدان پلی کیستیک به سه دسته تقسیم میشود. که علائم معمول آن عبارت است از:

 1. علائم پر مویی
 2. موی چرب
 3. ریزش مو
 4. جوش
 5. علائم مردانگی
 6. ممکنه در آزمایشات سطح هورمون مردانش بالا باشد
 7. مقاوت به انسولین داشته باشد

ممکن است دکتر زیر دستگاه سونوگرافی کیستهای ریز ریزدر تخمدان  مشاهده کند. درواقع مسئله سندرم تخمدان پلی کیستیک با  کیست تخمدانی که دو سانت یا سه سانت است. یا آندومتروما ،درمویید،  کیست شفاف و کیست خونی بسیار متفاوت است. در مریض های سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیست های ریزریز پایین تر از مقدارده میلی متر وجود دارد. و این ها یکسری عوارض و علائم را با خود به همراه دارد. که در همه بیماران یکسان نیست.

در واقع یک سری باورهای غلط در رابطه با سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد. که از نظر علم پزشکی رد شده اند یکی از این فاکتور ها رابطه چاقی با سندرم تخمدان پلی کیستیک است. که پزشکان و متخصصین زنان بیان کرده اند برخی از افراد که دارای وزن ثابت هستند. نیز مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

6 پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   سلام خدمت شما همراه گرامی سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یک عارضه ایی است که باعث ناباروری میشود در واقع در خانم های ناباروری به وجو نمی اید.

   پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   سونوگرافی پزشک با انجام این روش میتواند به راحتی تشخیص دهد که فرد دچار این عارضه است یا خیر بله این علائمی که بیان کردید ای سندرم تخمدان پلی کیستیک نشات خواهد گرفت.

   پاسخ

تعقیب

 1. […] این زمینه وجود دارد. این است. که کیست تخمدان با بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک(pco) که شامل کیست های ریز و کوچک است و زیر میکروسکوپ قابل […]

 2. […] اخیر میزان AMH یا هورمونی که تخمک های فعال باقی مانده تخمدان را نشان می دهد به شدت کاهش یافته است. مسئله مهم این است […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.