خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیرطبیعی رحم از بیماری هایی می باشد .که در صورت عدم درمان ممکن است آسیب های بسیار جدی در پی داشته باشد. حتی ممکن است باعث مرگ شود که باید دلیل اصلی خونریزی خیلی سریع تشخیص داده شده و درمان گردد. تا بدین ترتیب بیمار با حداقل عوارض این مشکل را پشت سر بگذارد.

که خوشبختانه با وجود پزشکان با تجربه ای مانند دکتر الهام پورمطرود که جزو بهترین پزشکان زنان در سعادت آباد می باشد. امکان تشخیص و درمان انواع بیماری های زنانه به راحتی امکان پذیر شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خونریزی غیر طبیعی رحم با ما همراه باشید.

علت خونریزی غیر طبیعی رحم

تمام بانوان ممکن است در طول عمر خود یک بار بدون دلیل دچار خونریزی های غیر عادی شوند. که باید خیلی سریع علت این مشکل پیدا شود. خون ریزی غیر طبیعی رحم بسیار شدید بوده و به صورت غیر عادی اتفاق می‌افتد. که این مورد در هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتد.

بارداری

یکی از مواردی که می‌تواند علت اصلی خونریزی غیر طبیعی رحم باشد می‌توان به بارداری اشاره کرد.

پولیپ رحم

همچنین وجود پولیپ در دیواره رحم نیز می تواند از علت‌های اصلی بروز چنین مشکلی باشد. به تومورهای کوچک خوش خیمی که در دیواره های رحم وجود دارد پولیپ رحم گفته می‌شود. که این موارد می تواند باعث بروز خونریزی طولانی مدت با شدت بسیار زیاد باشد.

که معمولاً این پولیپ ها در دوران باروری و به خاطر زیاد شدن هورمون ها به وجود می‌آیند. و می‌توانند علت اصلی بروز خونریزی غیر عادی، غیر از قاعدگی باشند.

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم

کیست تخمدان

از علتهای دیگری که می‌تواند باعث خونریزی رحم گردد. می توان به کیست تخمدان اشاره کرد. پاره شدن کیست های تخمک به گونه ای آزاد شدن تخمک ها باعث می شود. که در نتیجه تعادل هورمونی به هم خورده در نتیجه خونریزی ایجاد شود. از دلایل دیگری که می‌تواند باعث خونریزی های غیر عادی شود. می توان به نابودی های داخل رحم اشاره کرد. که یکی از دلایل اصلی بروز خونریزی های شدید در دوران قاعدگی می باشد.

مطالعه بیشتر  انواع سونوگرافی برای بانوان

یائسگی

همچنین خونریزی های شدید در بانوان بالای ۴۵ سال می‌تواند. نشان‌دهنده نزدیک شدن دوران یائسگی باشد. موارد یاد شده چند نمونه از مهم‌ترین علت‌هایی بودند. که می‌تواند باعث خونریزی در رحم شوند و دلایل بسیار زیادی دیگری وجود دارد. که می تواند باعث بروز خونریزی های غیرطبیعی در رحم شود.

به طور مثال موارد زیر جز موارد مهمی هستند که میتوانند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شوند.

 • سن افراد
 • شرایط بیمار
 • میزان هورمون‌ها
 • داروهای مصرفی توسط بیمار
 • تخریب شدن آندومتر

آیا کیست تخمدان باعث خونریزی میشود؟

در جواب این سوال میتوان گفت بله و دلیل ان هم ترکیدن کیست تخمدان میباشد.

دلایل ترکیدن کیست تخمدان

عوامل مختلفی وجود دارد برای پارگی و ترکیدن کیست تخمدان، از جمله مهم ترین دلایلی که دخیل هست برای خونریزی کیست تخمدان و کیست رحمی عبارت اند از:

 1. بارداری: در زمان هایی که شخص بارداری میباشد امکان این که کیست های تخمدان سایزشون افزایش یابد و اگر پاره شدن و یا ترکیدن کیست تخمدان بدون علت باشد و اگر هم بعد از بارداری اتفاق بیافتاد خطرناک میباشد.
 2. وجود برخی اختلالات در انعقاد خون احتمال میدهد که خونریزی و یا بروز عوارض کیست تخمدان در افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند بسیار کم است.
 3. تغیرات سیکل قاعدگی.
 4. رابطه جنسی: رابطه جنسی یکی از شایع ترین علل ترکیدن کیست تخمان میباشد.
 5. یبوست.
 6. بلند کردن اجسام سنگین

علائم ترکیدن و پاره شدن کیست تخمدان

 1. درد: ترکیدن و پارگی کیست ممکن است درد نداشته باشد اما گاهی نیز با درد همراه است.
 2. خونریزی شکمی: یکی از علائم پارگی ترکیدن کیست های تخمدان، خون ریزی درون شکمی یا خون ریزی داخل شکم است، احتال ترکیدن کیست ها در دوران قاعدگی (عادت ماهیانه زنانه، پریود) بیشتر میباشد.
 3. احساس فشار و اتساع شکم
 4. تهوع: درد به همراه تهوع
 5. کم خونی در اثر خونریزی کیست تخمدان
 6. تب
مطالعه بیشتر  اقدامات مهم دکتر زنان به چه صورت است؟

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

روش های مختلفی برای درمان خونریزی های غیرطبیعی رحم وجود دارد. که باید بر حسب شرایط بیمار یک روش مناسب انتخاب گردد.

 1. قرص های ضد بارداری بیشتر برای درمان خونریزی های غیرطبیعی رحم استفاده می گردد. البته در صورتی که تغییرات هورمونی باعث ایجاد خونریزی شده باشد.
 2.  داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم نیز می‌تواند. در کاهش خونریزی های رحمی با تجویز دکتر زنان  موثر باشد.
 3. روش دیگر برای درمان خونریزی های غیرطبیعی رحمی پروژستین هورمونی می باشد که به وسیله تخمدان تولید می گردد و در افرادی تاثیرگذار است که تخمک گذاری نامنظمی دارند. که  معمولاً این پروژستین در حالت قرص بوده. و روزانه باید یک عدد به مدت ۱۲ روز مصرف گردد تا خونریزی کاهش پیدا کند.
 4. روش دیگر برای درمان خونریزی استفاده از آی یودی میباشد. این دستگاه به شکل T می باشد که به وسیله متخصص زنان داخل رحم قرار داده می شود. که در نتیجه آن می تواند میزان خونریزی را تا ۵۰ درصد کاهش بدهد. همچنین لازم به ذکر است که باعث کاهش درد پریود نیز میشود. در بعضی از افراد استفاده از این دستگاه باعث قطع شدن دوران پریودی میشود. که با برداشتن این دستگاه فرد به حالت عادی برمیگردد.
 5. روش دیگر برای درمان خونریزی های رحمی انجام عمل های جراحی می باشد. مثلاً برداشتن فیبروم های رحمی و پولیپ رحمی، نقش بسزایی در توقف خونریزی های غیرطبیعی دارد. و افرادی که قصد بارداری را ندارند و دچار خونریزی های شدید شده اند. می توانند با استفاده از انجام عمل های جراحی برای همیشه از شرمشکلاتی که وجوددارد. رهایی یابد که در نتیجه آن خونریزی نیز قطع می گردد.

انواع خونریزی غیر طبیعی رحم

منوراژی

اگر میزان خونریزی بیشتر از ۸۰ سی سی باشد. و در یک دوران قاعدگی به خاطر وجود تومورهای بدخیم به وجود بیاید. خونریزی غیرطبیعی منوراژی می گویند.

مطالعه بیشتر  سندرم تخمدان پلی کیستیک

هیپو منوره

اگر میزان خونریزی کم باشد و در افرادی که قرص های بارداری استفاده می کند اتفاق بیافتد. در این حالت خونریزی غیر طبیعی هیپومنوره گفته میشود.

متروراژی

خونریزی که بین دو قاعدگی اتفاق بیافتد را متروراژی می گویند.

الیگومنوره

اگر قاعدگی بیشتر از ۳۵ روز باشد در این حالت به الیگومنوره یاد می‌شود.

پلی منور

وقتی که مدت فاصله بین دو قاعدگی کمتر از ۲۱ روز باشد در این حالت پلی منور یاد می شود.

 • در حالت کلی بانوانی که ۲۰ تا ۳۰ سال سن  دارند. در این افراد معمولاً بارداری می‌تواند یکی از موارد مهم خونریزی باشد. که در چند ماه اول حاملگی رخ می‌دهد.
 • همچنین بانوانی که دارای سنین ۴۰ تا ۵۰ هستند. در این افراد نیز به دلیل نزدیک شدن به دوران یائسگی و وجود مشکلات در تخمک گذاری می تواند. باعث بروز خونریزی های شدید و غیر منظم شود.

بهترین دکتر زنان در تهران

وجود پزشکان با تجربه و حرفه ای مانند دکتر الهام پورمطرود باعث شده است. تا امکان تشخیص سریع خونریزی های غیر رحمی و همچنین درمان سریع به راحتی امکان پذیر شود. که در نتیجه آن خطرات و عوارض خونریزی های رحمی در دوران بارداری به حداقل می رسد.

در نتیجه میزان خطری که ممکن است برای جنین و مادر به وجود بیاید کاهش پیدا می کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که بنا به هر دلیلی دچار خونریزی های غیر عادی شده اید. در این حالت باید خیلی سریع به پزشک متخصص مراجعه نمایید. تا بدین ترتیب با تشخیص و درمان سریع از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید.

خوش بختانه پیشرفت علم پزشکی و وجود دستگاه های پیشرفته و پزشکان حرفه ای امکان درمان تمام مشکلات را امکان پذیر کرده است. و بیماران نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

12 پاسخ
 1. لعیا گفته:

  سلام خانم دکتر کورتاژ تشخیصی انجام دادم وجوابش. پولیپ رحمی خوش خیم تشخیص داده اما متاسفانه بعداز کورتاژم خونریزی شدید دارم که هردوهفته یکبار خونریزی میکنم که هرکدوم یک هفته تا ده روز طول کشیده حالا چیکار کنم

  پاسخ
 2. سلام گفته:

  سلام من کیس و هورمون هام نامنظم هست ولی دکتر بهم دارو کیس داده هشت روز هست میخورم و خون ریزی خیلی کم دارم علتش چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
  • yazdan گفته:

   شما بهتر است یا زیر نظر پزشک خودتون باشید یا به متخصص دکتر الهام پورمطرود تماس بگیرین تا راحت راهنماییتون کنه و از مشکلاتی که امکان داره پیش بیاد پیشگیری میکند.

   پاسخ
 3. ناشناس گفته:

  سلام خانم دکتر من درد شکم داشتم سونوگرافی گفته کیست شکلاتی داری خونریزی کرده پیش دکتر متخصص رفتم فقط دوتا بسته قرص داده خارجی هست گفته از ۱۵ پریود ی بخور تا ۲۵ پنجم بعد برو سونوگرافی اشتها ندارم گاهی دلم هم پزند چه کار کنم راهنمایی کنین آیا خطرناکه

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 6 =