بررسی قدرت باروری اسپرم
بررسی قدرت باروری اسپرم

بررسی قدرت باروری اسپرم

بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم

برای اطلاع داشتن از بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم در این مقاله همراه ما باشید .

بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم از چه طریقی امکان پذیر است؟

DFI چیست؟

آزمایش دی اف آی روشی است برای بررسی کیفیت منی که میزان شکست DNA اسپرم را نشان می دهد. در این روش ارزیابی تعداد اسپرم، حرکت و شکل آنها برای ارزیابی کیفیت منی مورد بررسی قرار می گیرد. در آزمایش DFI میزان آسیب DNA در اسپرم (میزان شکست های کروموزمی در اسپرم ) مورد آزمایش قرار می گیرد.

در تمام مردان این مشکل وجود دارد یعنی آسیب به DNA اسپرم  اما اگر میزان شکست های کروموزومی در اسپرم ها بیش از حد باشند. باعث اختلال در حاملگی، سقط جنین و شکست در روش های کمک باروری مانند IUI و IVF و ICSI می شود. یعنی چه به صورت طبیعی چه در روش های درمانی این اسپرم ها کمکی به باروری زوجین نخواهد کرد.

اسپرموگرام چیست؟

تفاوتی که این آزمایش با آزمایش دی اف ای دارد در این است که در آزمایش دی اف ای پزشک متخصص علل شکست DNA را مورد بررسی قرار می دهد. اما در آزمایش اسپرموگرام حرکت و تعدا اسپرم مورد بررسی قرار داده میشود. در واقع اسپرمو گرام آزمایشی است که باید قبل از دی اف ای از فرد بیمار گرفته شود و اگر دکتر متوجه شود که در DNA اسپرم مشکلی وجود دارد سپس آزمایش دی اف ای گرفته میشود.

در واقع این آزمایش برای آنالیز اسپرم است. روشی که بتوان اسپرم را از نظر کمی و کیفی مورد بررسی قرار داد. مایع منی از نظر ظاهری باید شیری یا بدون رنگ باشد و رنگی غیر از آن غیر طبیعی تلقی می شود. اما از روی شکل و ظاهر مایع نمی توان سالم بودن آن را تایید کرد.  فقط از روی آزمایش می توان در مورد مایع منی قضاوت نمود. در آزمایش اسپرموگرام موارد زیر مورد بررسی قرار داده می شود.

 1.  حجم مایع سیمن
 2.  اشکال غیر طبیعی اسپرم ها
 3.  حرکت رو به جلو
 4.  ویسکوزیته
 5.  تعداد اسپرم های زنده
مطالعه بیشتر  سندرم تخمدان پلی کیستیک

جواب آزمایش دی اف ای(DFI)

حال که آزمایش دی اف ای را توضیح دادیم و بیان کردیم که چه مشکلاتی را در بارداری به وجود می آورد. میتوانیم جواب این آزمایش را به صورت کلی بیان کنیم اما این اعداد، اعدادی احتمالی است یعنی در افراد تا حد خیلی کمی متغیر است. تغییر بسیار زیاد آن و فاصله زیاد با استاندارهای بین اللملی دیگر مشکل محسوب می شود.

در جواب آزمایش DFI اگر درصد نشان داده شده کمتر از 25 تا 30 درصد باشد طبیعی است. اما درصدهای بالاتر از این اعداد غیرطبیعی بوده. و اگر درصد نشان داده شده در جواب آزمایش دی اف ای بیشتر از 50 درصد باشد نشان دهنده آسیب بسیار شدید است.

آزمایش اسپرم معمولی شامل سه قسمت است :

 • بررسی تعداد اسپرم
 • بررسی حرکت اسپرم
 • بررسی شکل اسپرم

هر کدام از این موارد درصد های نرمال استاندار بین اللملی را دارا هستند.

به طور مثال ممکنه یک قوی هیکل باشد اما از نظر بنیه ضعیف باشد. و برعکس این مطلب هم صدق میکند. ممکن است یک فردی که جثه ریزی دارد از نظر سیستم بدنی و بنیه بسیار قوی و مقاوم باشد.بررسی بنیه اسپرم( DNA)  را آزمایش دی اف ای مینامند.

در آزمایش دی اف آی یک برنامه ریزی مخصوص انجام میشود. اسپرم هایی که سالم هستند. یعنی دارای بار ژنی مطلوب و نرمال هستند. و به آن استاندارهای بین اللملی نزدیک بوده و از نظر ژنتیکی میتوانند بارور حساب بشوند. رنگ آمیزی خیلی خوبی به خود می گیرند . حال این رنگ آمیزی به چه منظور است؟ منظور از رنگ آمیزی مطلوب اسپرم یعنی مایع منی و اسپرم براق هستند.

اما در مقابل اسپرم هایی که حتی از نظر ظاهری و شکل و حرکت ممکنه نرمال باشند اما بار ژنی کمی دارند. در نتیجه رنگ کمتری به خودشون میگیرند. و این ها اسپرم هایی هستند که به سطح استاندارهای بین اللملی نرسیده اند و چه به صورت طبیعی و چه به صورت ای وی اف گزینه های مطلوبی نمیباشند.

مطالعه بیشتر  نازایی به علت فاکتور مردانه

و این بررسی دی اف ای است که نشان می دهد. بار ژنی یک اسپرم به چه صورت است. یعنی دارای بار ژنی خوبی است یا دارای بار ژنی نا مطلوبی است.

چه کسانی کاندید انجام تست دی اف ای هستند

 • در بیمارانی که شکست ای وی اف داشته اند.
 • در بیمارانی که در ای یوای نمونه مناسب نمیدهند.
 • در بیمارانی که سقط راجعه و مکرر داشته اند

در این موارد به افراد و مراجعه کنندگان توصیه میشود که آزمایش دی اف ای انجام شود.

به زبان ساده اگر بخواهیم آزمایش دی اف ای را تعریف کنیم میتوان بیان کرد که علمی است .که به بررسی ناباروری مردان می پردازد. در واقع DNA یک اسپرم را مورد بررسی قرار میدهد.

آنالیز اسپرم و انتخاب مؤثرترین درمان برای مردان نابارور

حال این سوال پیش می آید که چرا اصلا باید آزمایش دی اف آی انجام شود ؟ چرا یک راست به درمان نازایی نپردازیم و هزینه ایی اضافه را پرداخت کنیم؟

برای جواب به این سوال باید بیان کنیم همانطور که در بالا ذکر شده است. آزمایش اسپرم تعداد،حرکت،کیفیت و شکل اسپرم را مورد بررسی قرار میدهد. که اگر هر یک از موارد دچار مشکل باشد ممکن است باعث نازایی در مردان شود. در نتیجه برای اینکه به طور قطع تشخیص داده شود که کدام قسمت از اسپرم دچار مشکل شده است. تا راه های درمانی مناسب توسط دکتر متخصص بیان شود. لازم است که این آزمایش انجام شود. در نتیجه یک هزینه اضافه نبوده و حتی باعث میشود تا دکتر متحخصص سریع تربه علت نازایی دست یابد و درمان را شروع کند.

آنالیزهای ساده شکست‌های کروموزومی در اسپرم‌ها به انتخاب درمان ناباروری کمک می‌کند. و در نتیجه، احتمال موفقیت تولیدمثل کمکی را برای زوج‌های بدون فرزند افزایش می‌دهد.

در روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) استاندارد، تخمک‌های جداشده. با تعداد زیادی اسپرم در لوله آزمایش مخلوط می‌شوند. هدف این کار آن است که لقاح بدون اقدامات اضافی انجام شود. تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم شامل انتخاب یک تک اسپرم است که با سوزن به تخمک تزریق می‌شود.

مطالعه بیشتر  نقش تغذیه در بارداری

روش های درمانی برای جلوگیری از شکست DNA اسپرم

 1. یکی از عوامل مهم در شکست DNA اسپرم عوامل محیطی است .در نتیجه باید افرادی که به این بیماری مبتلا هستند یا میخواهند از این بیماری جلوگیری کنند.باید لایف استایل خود را تغییر بدهند. یعنی تغذیه خود را سالم کنند ، ورزش کنند، از مصرف مواد الکی دوری کنند.و دوری از استرس می تواند برای بهبود بیمار بسیار مفید باشد.
 2. گرما باعث شکست DNA میشود. بنابراین با استفاده از لباس مناسب و خنک کردن بیضه ها و همچنین شستشوی بیضه ها با آب سرد می تواند باعث کاهش شکست DNA گردد.
 3. عوامل محیطی آلوده کننده مانند امواج موبایل، اشعه ها و… نیز در شکست DNA موثر هستند.
 4. چاقی یکی از دلایل شکست DNA می باشد که با استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش می توان آن را کنترل کرد.
 5. استفاده از داروهای مناسب که توسط پزشک متخصص تجویز می شود. نیز در کنار موارد فوق باعث کاهش شکست DNA می شود.

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد

اگر شما هم جز دسته از افرادی هستید که در ای وی اف یا هر روش درمان ناباروری دیگری با شکست مواجه شده اید. یا سقط مکرر داشته اید میتوانید. برای تشخیص دقیق این مسئله نزد دکتر های متخصص رفته و با انجام ازمایش دی اف ای یا اسپرموگرام از مشکل خود مطلع شده. وهر چه سریعترمراحل درمان را آغاز کنید. برای انجام این ازمایش شما میتوانید به دکتر های متخصص همانند خانم دکتر الهام پور مطرود مراجعه کرده. و پس از انجام معاینات لازم مورد درمان قرار بگیرید. مطب ایشان واقع در سعادت آباد است. برای مراجعه حضوری به مطب  داخل سایت در قسمت تماس باما میتوانید. اقدام به دریافت نوبت کرده یا از طریق نوبت دهی اینترنتی نوبت خود را دریافت نمایید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

7 پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   آزمایش دی اف ای برای مردانی است که در (DNA)آنها مشکلاتی به وجود امده است که این مشکلات باعث ایجاد ناباروری در مردان شده است با این وجود زمانی این ازمایش باید انجام شود که مرد با توجه به تشخیص پزشک دجار ناباروری شده باشد در هر سنی که زوجین اقدام به بارداری بکنند.

   پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   در زانی که به باردارزی اقدام کردند و متوجه شدند که نابارور هستند و مشکل از آقا بوده در آن زمان با صلاح دید پزشک این آزمایش را انجان خواهند داد.

   پاسخ
 1. سارا گفته:

  سلام و احترام، خانم دکتر عزیز دی اف آی همسرم در تست آخر ۷۵ هستش. ما‌پنج بار انتقال جنین ناموفق داشتیم، واریکوسل گرید ۱ سمت چپ داره که شش سال پیش همین سمت رو عمل کرده، حالا دکتر بهش زینک، ویتامین دی و ای، و امگا۳ داده، مصرف همزمان این چهار آنتی اکسیدان آسیب زا نیست؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 7 =