بارداری دوقلویی آری یا خیر؟

اطلاعاتی در مورد بارداری دوقلو

بارداری دوقلویی آری یا خیر؟

بارداری دوقلویی آری یا خیر؟-

یکی از مهمترین فرایند هایی که در طول زندگی بانوان انجام می‌ پذیرد، بارداری می باشد. قطعاً رشد جنین در رحم نیازمند مراقبت های خاصی می باشد که بانوان باید با دقت بسیار زیاد همه مراحل را طی نمایند.

مسئله ای همواره ممکن است برای برخی از بانوان به وقوع بپیوندد، بارداری دو جنین به صورت همزمان می باشد.

اگر بانوان بتوانند دو جنین را در رحم خود نگهداری کنند، نیازمند مراقبت‌ های خاصی هستند که باید به طور تکمیلی آنها را انجام داده و از سلامت خود و جنین ها نیز محافظت نمایند.

بسیاری از افراد بر این باورند که دوقلوزایی ممکن است به صورت ارثی باشد، که این ارث می تواند از طرف خانواده پدری و یا خانواده مادری به فرد انتقال یابد.

توجه داشته باشید که دوقلوزایی سختی های بیشتری نسبت به ۱ جنین دارد که همواره مادران باید مراقبت های بیشتری را زمان بارداری انجام دهند.

امروزه متخصصان و پزشکان می توانند مطابق با خواسته والدین و در صورت تمایل به داشتن دوقلو، احتمال بارداری دو جنین را افزایش داده و دوقلوزایی را برای مادران فراهم سازند.

نکته ای همواره حائز اهمیت است، این است که آیا دوقلوزایی به سلامت مادر آسیب وارد می‌ کند و یا ممکن است اگر این فرآیند به صورت آزمایشگاهی انجام شود اختلالی در روند رشد و سلامت نوزادان حاصل گرداند یا خیر.

در هر صورت باید بدانید که رحم مادر می‌ تواند حتی فضای مناسبی برای چند جنین را به راحتی فراهم سازد که البته در چنین وضعیتی مادر باید مراقبت های بیشتری را برای سلامت خود انجام دهند.

مطالعه بیشتر  عوارض قرص های پیشگیری در بانوان

نکته حائز اهمیت دیگر این است که بارداری دوقلو برای بسیاری از والدین به صورت ارثی و ژنتیکی اتفاق می‌ افتد ، اما دسته دیگری که به دوقلو زایی علاقه دارند می‌ توانند با انجام فرآیند های توصیه شده توسط پزشک، بارداری دوقلویی را تجربه نمایند.

مراقبت های لازم در بارداری دوقلو

بارداری-دوقلویی-آری-یا-خیر؟

بارداری-دوقلویی-آری-یا-خیر؟

زمانی که مادر متوجه میشود که دو جنین را همزمان در رحم خود دارد، باید مراقبت‌ های خود را افزایش داده و حساسیت بیشتری نسبت به سلامتی خود داشته باشد، تا بتواند در آینده بارداری را با سلامت سپری کرده و علاوه بر حفظ سلامت خود، جنین ها بتوانند رشد خود را به صورت کامل به اتمام برسانند.

نکته ای که همواره باید بدانید این است که احتمال بارداری دوقلویی در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی برای بانوان افزایش پیدا می‌ کند.

اگر مادران دو یا چند جنین را در رحم خود داشته باشند، قطعاً نسبت به دیگر مادران نیازمند اسید فولیک بیشتری خواهند بود و اگر مادر در طول بارداری دچار کم‌خونی شود، قطعاً می‌ تواند آسیب‌ های زیادی را متحمل گردد که برای پیشگیری از بروز چنین عارضه‌ ای مادران دوقلوزا باید اسید فولیک بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

البته مصرف هرگونه داروی تقویتی باید با تجویز و تشخیص پزشک مربوطه انجام گردد.

مادرانی که همواره دو جنین را به صورت همزمان در رحم خود پرورش می‌ دهند، باید مراقبت های بیشتری را انجام دهند و طی فواصل زمانی کوتاه تری به متخصصین زنان و زایمان مراجعه نمایند.

انجام سونوگرافی و آزمایشات مختلف برای این مادران از ملزومات به شمار می‌ آید. گاهی ممکن است برای مادرانی که یک جنین در رحم دارد این شرایط کمتر و در فواصل زمانی بیشتری انجام پذیرد.

مطالعه بیشتر  سرطان سینه در چه کسانی بروز می کند

اتفاقاتی که ممکن است بر اثر تغییرات هورمونی برای مادران به وجود آید، معمولاً در مادران دوقلوزا بیشتر خواهد بود.

تهوعی که هنگام صبح برای مادران اتفاق می‌ افتد، معمولا با وجود دو جنین به صورت شدیدتر بوده و زمان بیشتری با مادران همراه خواهد بود، که البته می‌ توانند با مصرف دارو های کم خطر و با تشخیص پزشک از بروز چنین عارضه ای جلوگیری نمایند.

نکته دیگری که همواره باید بدانید، این است که هنگامی که دو جنین در رحم وجود دارد، حرکات آنها را بیشتر از جنین تکی مشاهد میشود. البته باید بدانید که لکه بینی در دوران بارداری دوقلو بیش از دیگر مواقع مشاهده خواهد شد.

با شروع فرایند بارداری، مادران ممکن است مقداری اضافه وزن را تجربه کنند که البته برای مادرانی که دو جنین در رحم خود دارند ممکن است افزایش وزن بیشتر اتفاق بیفتد.

و گاها می تواند خطراتی مانند مسمومیت و دیابت بارداری را برای آنها به همراه داشته باشد، به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌ کنند زمانی که بارداری دوقلویی اتفاق می‌ افتد مادران باید طی فواصل زمانی کوتاه‌ تری بررسی‌ های خود را انجام دهند تا از بروز مشکلات متعدد جلوگیری نمایند.

‌ توجه داشته باشید که وجود پروتئین در ادرار، فشار خون بالا و تورم دست و پا در مادرانی که بارداری دوقلویی را تجربه می‌ کنند بیشتر اتفاق می‌ افتد، که همواره با بررسی دقیق می توانند از بروز چنین عارضه جلوگیری نمایند.

چه نوع زایمانی برای بارداری دوقلویی مناسب است؟

بارداری-دوقلویی-آری-یا-خیر؟

بارداری-دوقلویی-آری-یا-خیر؟

زمانی که بانوان برای انجام چکاپ و بررسی فرآیند بارداری به متخصص مراجعه می‌ کنند، پزشکان تشخیص می‌ دهند که آیا مادر توانایی انجام فرایند زایمان طبیعی را دارد یا خیر.

مطالعه بیشتر  سقط مکرر

باید بدانید که فرآیند زایمان طبیعی برای تک نوزاد با سهولت بیشتری انجام میشود، اما زمانی که بارداری دوقلویی اتفاق می‌ افتد ممکن است هنگام انجام زایمان طبیعی مادر درد و فشار بیشتری متحمل شود که البته آسیب‌ هایی را برای او به همراه خواهد داشت.

در چنین شرایطی با توجه به تشخیص پزشک زنان، مادر می‌ تواند زایمان سزارین را انجام دهد. درست است که زایمان سزارین عوارض و مراقبت‌ های بیشتر و طولانی تری نسبت به زایمان طبیعی دارد.

اما در صورت وجود دو جنین در رحم بهتر است که برای خارج کردن آنها فرایند زایمان سزارین انجام شود، در چنین شرایطی مادر می‌ تواند با کمترین میزان درد و کمترین خطر برای نوزادان، روند زایمان را به اتمام برساند.

برخی از مادران با توجه به شرایط جسمانی متعادل و قوی که دارند، می توانند هنگام زایمان دوقلو، هر دو جنین را به صورت طبیعی به دنیا آورد، اما در اکثر مواقع مادر چنین توانایی نداشته و باید فرایند زایمان به صورت سزارین انجام شود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 16 =