انواع سونوگرافی برای بانوان
انواع سونوگرافی برای بانوان

انواع سونوگرافی برای بانوان

انواع سونوگرافی برای بانوان

انواع سونوگرافی برای بانوان باعث می شود تا بسیاری از مشکلات به راحتی تشخیص داده شده و درمان گردد. بحث تشخیص دقیق مشکل علاوه بر سونوگرافی به موارد دیگری مانند مراجعه به پزشک متخصص و معتبر نیز بستگی دارد. که خوشبختانه با وجود پزشکان متخصص در زمینه زنان و نازایی مانند دکتر الهام پورمطرود باعث شده است تا به گونه ای انواع مشکلات رایج زنان به راحتی قابل تشخیص و درمان باشد.

لازم به ذکر است که بحث سونوگرافی در دوران بارداری فوق العاده مهم بوده. و به گونه ای مهم ترین ابزار برای تشخیص سلامت جنین می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع سونوگرافی برای بانوان با ما همراه باشید.

سونوگرافی(سونوگرافی انومالی)

سونوگرافی با استفاده از امواج این امکان را به وجود می‌آورد. تا امکان بررسی ارگان های داخلی به راحتی امکان پذیر شود. امروزه پیشرفت تکنولوژی در بحث تجهیزات و دستگاه‌های سونوگرافی نیر تحول اساسی ایجاد کرده است.

مثلا امکان مشاهده سه بعدی و چهاربعدی بخش ها و ارگان های داخلی به راحتی امکان پذیر است. که در نتیجه آن پزشکان می توانند بسیاری از مشکلات رایج بانوان را به صورت دقیق تشخیص داده و از روش‌های درمانی مطمئنی استفاده کنند.

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری چیست؟

بحث سونوگرافی در دوران بارداری فوق العاده مهم و حائز اهمیت بوده. و جزو مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند سلامت جنین را مشخص کند. و به گونه‌ای انجام سونوگرافی در دوران بارداری برای تمام بانوان بسیار مهم و اجباری می باشد. و حداقل سه بار باید در طول دوران بارداری سونوگرافی انجام گردد تا مراحل رشد و به گونه‌ای سلامت جنین بررسی شود.

مطالعه بیشتر  سندرم تخمدان پلی کیستیک

مراحل سونوگرافی به شرح زیر است:

  1.  مرحله اول سونوگرافی در هفته 11 تا 13 بارداری
  2. مرحله دوم سونوگرافی از هفته18 تا 22
  3.  مرحله نهایی نیز بین هفته‌ای 31 تا 34  انجام می‌شود.

مخصوصا بانوانی که بالای ۳۵ سال دارند برای اینکه از سلامت جنین اطمینان حاصل کنند باید سونوگرافی را انجام دهند. به گونه‌ای این یک روند پزشکی ضروری و اجباری می باشد که باید به صورت کامل طی گردد. تا از بروز مشکل در دوران بارداری و همچنین تولد کودکانی با مشکلات جسمی و نقص های مادرزادی جلوگیری شود.

انواع سونوگرافی برای بانوان

انواع سونوگرافی برای بانوان

مرحله اول سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری با هدف بررسی بخش های مختلف بدن جنین مانند : دست و پا، جنسیت استخوان‌بندی، اندازه سر و مواردی دیگر انجام می شود. در واقع  رشد طبیعی کودک و عدم وجود مشکل تشخیص داده می شود. و به گونه‌ای می‌توان گفت که انجام سونوگرافی به معنای وجود مشکل نیست و نباید مادران در این باره نگرانی داشته باشند.

چون تنها هدف بررسی سلامت جنین بوده و در صورت بروز مشکل هم می‌توان در صورت تشخیص به موقع  اقدامات لازم را انجام داد. و در برخی موارد مشاهده می‌شود که بروز ناهنجاری‌های مانند: مشکلات ژنتیکی و کروموزومی و حتی مشکلاتی مانند سندروم داون که با استفاده از سونوگرافی تشخیص داده می‌شود باعث میگردد تا پزشک، دوران بارداری را خاتمه دهد.

این مورد هم باعث می‌شود تا از تولد نوزادی با نقص مادرزادی جلوگیری شود. که این موارد فوق العاده دارای اهمیت بوده و می تواند از بروز مشکلات بسیار جدی و حساس در آینده جلوگیری کند. مخصوصا افراد و بانوانی که سن بالایی دارند و می‌خواهند صاحب فرزند شوند باید بحث سونوگرافی و مراجعه به پزشک را به صورت منظم و دقیق انجام دهند. و سعی کنند به پزشکان حرفه‌ای و متخصصی مانند دکتر الهام پورمطرود مراجعه نمایند تا احتمال بروز خطاب به حداقل برسد.

مطالعه بیشتر  غذاهای مفید برای بیماری PCO

مرحله دوم سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری در هفته های هجدهم تا بیست و دوم باید انجام شود. که در این مرحله نیز بخش های مختلف بدن نوزاد مانند: دست و پا، اندازه سر و رشد بخشهای دیگر بدن به صورت کامل بررسی می گردد. و اگر پزشک در این مرحله یک مورد غیرطبیعی را مشاهده کند. در این حالت باید آزمایش های دیگری نیز انجام شود.

حتی در برخی مواقع ممکن است پزشک انجام سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی را بخواهد. در حالت کلی سونوگرافی به صورت دو بعدی انجام می‌شود و این مورد هم قادر به تشخیص دقیق برخی از مواد نیست. ولی سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی به صورت کاملاً دقیق و پیشرفته بوده و این امکان را به وجود می‌آورد. تا تمام بخش های بدن جنین به صورت کاملا دقیق بررسی شده و احتمال بروز خطا در تشخیص به حداقل برسد.

مرحله سوم سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی در سه ماه سوم نیز با هدف بررسی موقعیت جنین و میزان مایع آمنیوتیک انجام می گیرد. و زمان انجام این آزمایش هفته 31 تا 34 می باشد.

کدام مشکلات بانوان با سونوگرافی قابل تشخیص است؟

بسیاری از مشکلات رایجی که در بین بانوان وجود دارد اعم از آندومتریوز، چسبندگی رحم، مسدودی لوله های فالوپ و موارد دیگر با سونوگرافی قابل تشخیص و درمان است. در واقع سونوگرافی باعث می‌شود تا امکان تشخیص و درمان دقیق مهیاء شود و احتمال بروز خطا به حداقل به برسد.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی در حالت عادی به صورت دو بعدی انجام می شود. از انواع سونوگرافی می‌توان  به سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی اشاره کرد. که سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی بسیار پیشرفته‌تر از سونوگرافی عادی(انومالی) می باشد. و باعث می گردد تا احتمال تشخیص دقیق مشکل به راحتی برای پزشکان امکان پذیر شود.

مطالعه بیشتر  بررسی قدرت باروری و کیفیت اسپرم

لازم به ذکر است که سونوگرافی سه بعدی با نام داپلر نیز شناخته می شود. و بیشتر برای تشخیص سلامت جنین مورد استفاده قرار می گیرد. بر حسب مواردی که تاکنون بیان شد مهمترین استفاده از سونوگرافی در دوران بارداری می باشد. و همچنین انجام انواع سونوگرافی برای بانوان با هدف تشخیص بیماری های رایج بانوان انجام می‌گیرد.

که خوشبختانه روز به روز با پیشرفت تکنولوژی و علم دقت دستگاه های سونوگرافی فوق العاده بالا رفته. و به هیچ عنوان احتمال بروز خطا وجود ندارد.

بهترین دکتر زنان در تهران

امروز وجود پزشکان حرفه ای و با تجربه در زمینه زنان و زایمان باعث شده است. تا تمام بانوان باردار بتوانند این مرحله را با موفقیت و بدون مشکل طی کنند. مخصوصا وجود انواع دستگاه های سونوگرافی با امکانات ویژه باعث شده است تا بحث بررسی وضعیت جنین به راحتی امکان پذیر شود.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد بارداری را دارید و یا باردار هستید. و به دنبال پزشک متخصص در رابطه با انجام انواع آزمایشات و انواع سونوگرافی های رایج در دوران بارداری هستید. در این حالت می توانید به دکتر الهام پورمطرود که جزو بهترین دکتر زنان در سعادت آباد است مراجعه نمایید. و تمام مراحل را به صورت مطمئن و بدون نگرانی طی کنید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =