دکتر-زنان
اقدامات مهم دکتر زنان به چه صورت است؟
اقدامات مهم دکتر زنان به چه صورت است؟

بهترین دکتر زنان

 • اقدامات مهم دکتر زنان به چه صورت است؟
 • اقدامات دکتر زنان قبل از بارداری چگونه است؟
 • اقدامات دکتر زنان در زمینه ناباروری به چه صورت است؟

دنیای مجازی امکان دسترسی به بهترین دکتر زنان را در شهرهای مختلف بسیار ساده کرده است. به جای اینکه از اطرافیان تحقیق کنید می توانید با کمی جستجو در دنیای مجازی لیست بهترین دکتر زنان پیدا کنید. و با کمی تحقیق می توانید اقداامت مهم دکتر زنان را بررسی کنید.  در این حالت با مطالعه رزومه پزشک و سابقه کار وی می توانید، اقدام به انتخاب پزشکی متخصص و قابل اعتماد کنید.

با توجه به اینکه این امکان وجود ندارد تا از طریق پرسش از اطرافیان یک پزشک معالج خوب پیدا کنید. در نتیجه آسان ترین و مطمئن ترین روش دنیای مجازی می باشد. اکثر افراد که به پزشک خاصی مراجعه می‌کنند معمولاً شناخت کافی در رابطه با پزشک ندارند.  آنها هم به خاطر معرفی دیگران اقدام به مراجعه به صورت شانسی می‌کنند.

در برخی مواقع ممکن است از نتیجه کار راضی باشند و در برخی مواقع ناراضی  در واقع اعتماد به حرف دیگران در انتخاب پزشک کار خطرناکی است.  در اکثر مواقع این انتخاب بدون آگاهی انجام می‌شود و با توجه به اینکه مسائل سلامتی بسیار حائز اهمیت است. پس همیشه سعی کنید که به یک پزشک معالج که دارای تخصص  فوق العاده بالا در زمینه مربوطه است مراجعه نمایید.

دکتر-زنان
دکترزنان

روش تشخیص و درمان ناباروری

یکی از اقدامات مهم دکتر زنان بررسی ناباروری در زوج است. اگر بعد از یک سال رابطه و بدون استفاده از روش های پیشگیری، دارای بچه نشدید در این حالت می توان نتیجه گرفت که نابارور می باشید.  در این حالت ممکن است مشکل از زن و یا مرد باشد که در این صورت باید خیلی سریع به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. تا علت ناباروری تشخیص داده شود و به صورت کامل درمان گردد.

 ناباروری چیست؟

از اقدامات دیگر دکتر زنان میتوان به تشخیص و درمان ناباروری در بانوان اشاره کرد. معمولا تمام زنان با تعداد مشخصی تخمک به دنیا می‌آیند. کیفیت این تخمک ها با افزایش سن کاهش پیدا می کند. بعد از ۳۰ سالگی معمولا احتمال بچه دار شدن هر سه سال تا پنج درصد کاهش می یابد. به گونه ای که بعد از ۴۰ سالگی شاهد کاهش چشمگیر احتمال بچه دار شدن هستیم.  ولی غیر از بحث سن، علائم دیگری هم وجود دارد که می‌تواند باعث ناباروری در زنان شود.

مطالعه بیشتر  آندومتریوز چیست؟

علت ناباروری در زنان

از اقدامات دکتر زنان یافتن علت نازایی در زوجین و درمان  است از علت های ناباروری می توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 1. وجود مشکل در لوله های رحم یکی از دلایل ناباروری در زنان می باشد. با توجه به اینکه فالوپ یا همان لوله رحم وظیفه حمل تخمک را به رحم عهده دارد.  وجود هر گونه مشکل در این بخش می‌تواند مانع از رسیدن صحیح اسپرم به تخمک ها شود.
 2. عفونت رحم و یا آندومتریوز از علت های ایجاد بافت و یا زخم در لوله های رحم می باشد. .این مشکل می تواند باعث بسته شدن و یا آسیب دیدن در این قسمت بدن شود.
 3. تغییرات هورمونی نیز یکی دیگر از علت های ناباروری در زنان می باشد. به طور مثال اختلال در ترشح هورمون های تولید مثل می ‌تواند باعث ایجاد مشکل در تخمک گذاری گردد. در واقع تغییرات هورمونی نقش بسزایی در بحث ناباروری دارد. هورمونها در آزاد شدن تخمک ها و یا آماده سازی آنها برای بارور شدن،نقش اساسی دارد. تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد اختلال در این روند شود. در واقع یکی از دلایل مهمی می باشد که بحث لقاح و لانه گزینی را با مشکل روبرو می کند و ممکن است باعث تغییر در عادت ماهیانه زنان شود.
 4. یکی دیگر از علت های ناباروری در زنان وجود مشکل در دهانه رحم می باشد، در واقع این مورد مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می گردد. در برخی مواقع غیر طبیعی بودن ترشحات رحم هم، می تواند باعث بروز مشکل در بارور شدن گردد. با استفاده از روش تلقیح داخل رحمی اسپرم یا آیوآی به راحتی می‌توان این مشکل را رفع کرد.
 5. وجود مشکل در رحم نیز یکی دیگر از علت های ناباروری در زنان می باشد.به طور مثال وجود پولیپ یا فیبروئیدمی تواند باعث ناباروری شود.

درمان ناباروری زنان

معمولاً درمان ناباروری بر حسب مشکلی که وجود دارد انجام می شود. در ابتدا باید علت اصلی بارور نشدن پیدا شود که بعد از آن با توجه به مشکل موجود اقدام به درمان می شود.

درمان دارویی ناباروری زنان

این روش معمولاً برای افرادی که دچار مشکل تخمک گذاری یا تنبلی تخمدان می باشند، مناسب ترین گزینه است. در این روش پزشک معالج با تجویز کردن داروهای مخصوص باعث تحریک در تخمک گذاری می شود. در واقع داروهای تجویز شده باعث افزایش تعداد تخمک های آزاد شده می گردد که در نتیجه آن احتمال باردار شدن را افزایش می دهد.

مطالعه بیشتر  عمل پانکچر

درمان ناباروری با استفاده از IUI

اگر دلیل بارور نشدن به خاطر وجود مشکل در دهانه رحم و یا وجود مشکل در رسیدن اسپرم به لوله های رحم باشد. در این حالت از روش تلقیح داخل رحمی یا همان آیوآی استفاده می گردد.

در این حالت باید اسپرم ها را از مرد گرفته شود  و بعد از شستشو به وسیله کاتتر پلاستیکی باریک و بلند، از دهانه رحم اقدام به تخلیه در داخل رحم کرد. در این حالت پزشک برای اینکه تخمک ها را تحریک به لقاح کند قبل از انجام تلقیح از دارو های خاصی استفاده می کند.

درمان ناباروری باروری با استفاده از IVF

یکی دیگر ازاقداماتی  که دکتر زنان  برای درمان ناباروری استفاده می کنند آی وی اف می باشد. در این روش بعد از این که تخمک ها به وسیله اسپرم در آزمایشگاه بارور شدن بعد از آن به رحم مادر انتقال داده می شوند. در این روش درمان، پزشک قبل از انتقال تخمک به رحم از داروهایی برای تحریک تخمک ها و افزایش تخمک ها استفاده می کند. تا درصد بارور شدن افزایش پیدا کند.

با استفاده از عمل پانکچر تخمک ها از رحم مادر گرفته می‌شود. در آزمایشگاه به وسیله اسپرمی که از پدر دریافت شده عمل لقاح انجام می شود. بعد از آن تخمک های بارور شده به وسیله ابزارهای مخصوص به داخل رحم مادر انتقال داده می شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان یکی از علت هایی است که می تواند باعث بی نظمی در دوران عادت ماهیانه شود. این بیماری باعث ایجاد جوش های چرکی، پوست چرب، رشد موهای زائد و یا باعث ریزش موها می شود. همچنین در صورت بروز چنین موردی، احتمال بارداری کاهش پیدا می‌کند.

افرادی که دچار سندروم پلی کیستیک هستند و عملکرد تخمدان های آنها طبیعی نیست در واقع هورمونهای تستوسترون آنها بیش از اندازه تولید می شود. با توجه به اینکه تستسترون یک هورمون مردانه می باشد ولی در زنان هم وجود دارد، ولی اگر تولید این هورمون ها بیش از اندازه شود در نتیجه منجر به تنبلی تخمدان می شود.

علائم سندروم پلی کیستیک

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک و تاثیر ان در ناباروری زنان از اقدامات دکتر زنان است. علائم این بیماری عبارت است از:

 1. اگر بانوان کمتر از هشت بار قاعدگی در طول سال داشته باشند در این حالت احتمال وجود سندروم تخمدان پلی کیستیک زیاد است.
 2. همچنین رشد موهای زائد بدن در بخش‌هایی مانند لب فوقانی، چانه، صورت، سینه و شکم یکی دیگر از علت‌های وجود چنین مشکلی می باشد.
 3. افزایش وزن و چاق شدن از علت های دیگر سندروم پلی کیستیک می باشد.
 4. داشتن پوست چرب و جوش های چرکی میتواند از علائم سندروم پلی کیستیک باشد.
 5. افزایش ریزش مو
مطالعه بیشتر  آیا در رحم کیست ایجاد می شود؟

لازم به ذکر است افرادی که دچار سندروم پلی کیستیک هستند برای باردار شدن نیاز به معالجه دارند.

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم یکی از بیماری های شایع در بین زنان می باشد.  افرادی که دچار این بیماری می‌شوند استرس بسیار زیادی را تحمل می کنند . فیبروم در واقع نوعی تغییرات در بافت عضلانی رحم می باشد که معمولاً دلیل این مشکل منشاء ژنتیکی دارد. وقتی کسی دچار فیبروم می‌شود به احتمال زیاد از دوران نوزادی این سلول ها در بدن او وجود داشته است. به مرور زمان و با افزایش سن بزرگ شده  این بیماری معمولاً با استفاده از سونوگرافی قابل شناسایی هستند.

فیبروم از فیبروبلاستی تشکیل شده است که این سلول ها در عضله رحم رشد می کنند.  همچنین باعث می‌شوند تا یک بافت سخت به وجود بیاید.

علت ایجاد فیبروم رحم چه می باشد؟

معمولاً دلیل ایجاد فیبروم بحث ژنتیکی می باشد. با توجه به اینکه فقط فیبروم در سلول های گوشتی رحم وجود دارند و اگر این سلول ها به صورت ژنتیکی در داخل بافت رحم وجود داشته باشد به مرور زمان این سلول ها رشد می کنند. در نتیحه  باعث ایجاد میوم هایی در رحم می شوند.

علائم فیبروم رحم چیست؟

در برخی حالات فیبروم رحم بدون علائم می باشد. این بیماری در سونوگرافی قابل تشخیص است. در برخی حالات علائمی مانند خونریزی می‌توانند یکی از علت های وجود فیبروم رحم باشند. همچنین ایجاد تغییرات در سیکل قاعدگی یکی دیگر از علائم فیبروم رحم است.

اگر این توده ها بزرگ باشند می توانند باعث ایجاد فشار در داخل شکم، احساس تکرار در ادرار، ایجاد فشار در مقعد و لگن و یا یبوست به همراه بزرگی شکم شوند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

مقالات مرتبط:

رابطه سوتین و سرطان سینه

درمان ناباروری در مبتلایان به میگرن

غذای مفید برای بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

6 پاسخ
 1. الناز گفته:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من حدود یه ساله که تنبلی تخمدان دارم پیش دکتر زنان هم رفتم دارو مصرف می کنم ولی بعد از گذشت یکسال هنوز تغییری نکرده میخواستم بدونم که باید عمل کنم یا با دارو درمانی حل میشه؟

  پاسخ
 2. مریم بانو گفته:

  سلام خانم دکتر عزیز من حدود ۲۰ سال پیش از مراجعه کنندهاتون بودم توی اهواز واقعا خوشحالم که زیر نظر شما پسرمو به دنیا اوردم و ممنون بابت هدیه ایی که با کمک شما صاحبش شدم

  پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   سلام خدمت شما همراه عزیز و دوست داشتنی خیلی خوشحالم که تونستم با کمک خدواند متعال شمارو به ارزوتون برسونم

   پاسخ
 3. ناشناس گفته:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید خداقوت بده به هم استانی خوبم که در طبابت خود موفق وبه یاری هم وطنان نیاز مند کمک می کنید.من

  کیست رجم دارم سونو انجام دادم دکتر میگوید بایدلیزر بکنید تاخوب بشی 7 سال ازدواج کردم بچه دار نشدم نگرانم باید چکار کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 8 =