اسپرم و سقط راجعه چیست؟
اسپرم و سقط راجعه چیست؟

اسپرم و سقط راجعه چیست؟

اسپرم و سقط راجعه چیست؟

اسپرم و سقط راجعه چیست؟ اسپرم چیست؟ در چه سنی اسپرم تولید می شود؟ اسپرم چه اندامک هایی دارد؟ سقط راجعه چیست؟ علت سقط راجعه یا مکرر چیست؟

اسپرم چیست؟

سلول جنسی دستگاه تولید مثل آقایان را اسپرم می گویند. اسپرم در حیوانات به صورت اسپرم محرک با دومی معروف به تاژک تولید می شود. در صورتی که اسپرم های جلبک ها و قارچ های قرمز به صورت غیر متحرک تولید می شوند. گیاهان گل دار نیز مانند جلبک ها و قارچ ها دارای اسپرم غیر متحرک در داخل گرده هستند. اما در گیاهان دیگری مانند گیاهان دو پایه نظیر سرخس که از نرو مادگی تشکیل شده اند، دارای اسپرم متحرک می باشند.

در چه سنی اسپرم تولید می شود؟

تولید اسپرم های بالغ، با شروع بلوغ پسران آغاز می شود. سن دقیق تولید اسپرم های بالغ در افراد متفاوت است. اما به طور معمول تولید اسپرم، حدودا در سن 10 تا 12 سالگی در پسران جوان به وجود می آید. هنگامی که پسران به سن بلوغ می رسند، روزانه میلیون های اسپرم تولید می شود که قطر این اسپرم ها حدود 0/002 اینچ (0/05 میلی متر) است.

اسپرم چه اندامک هایی دارد؟

اسپرم از 4 قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:

 • سر اسپرم:

از رشته های کروماتین بسیار پیچ‌خورده تشکیل شده است که در ناحیه قدامی در کیسه ای صاف و نازک به نام آکروزوم محاصره شده است. این کیسه حاوی بار ژنتیکی یا آنزیم هایی که برای ساخت جنین است، می باشد.

 • قسمت میانی اسپرم:

قسمت میانی اسپرم دارای یک آنولوس یا یک سانتریول حلقه‌ای بین قطعه میانی و قطعه اصلی می باشد. که از 10 الی 14 مارپیچ میتوکندری به وجود آمده است که سبب محاصره رشته محوری در سیتوپلاسم می شود. همچنین برای حفظ ثبات دم، به عنوان یک ساختار تثبیت‌کننده به شمار می آید.

 • گردن اسپرم:

در علم پزشکی به گردن اسپرم، قطعه اتصال اسپرم نیز می گویند. که این قطعه شامل یک سانتریول معمولی و یک سانتریول غیرمعمول می باشد. در این بخش یک مرکز رشته ای قرار دارد که اطراف آن را تعداد زیادی میتوکندری پوشانده است. و کار این میتوکندری ها در بخش میانی، فراهم کردن انرژی لازم برای حرکات و حیات اسپرم ها که از طریق تولید ATP به وجود آمده اند، می باشد.

 •  دم اسپرم:

همینطور که در بالا اشاره شد، در علم پزشکی دم اسپرم را تاژک می نامند. که به عنوان طولانی و عریض ترین بخش اسپرم نیز شناخته شده است. کار این دم ، تحریک اسپرم و همچنین جا به جایی و حرکات موج مانند اسپرم به سمت تخمک و لقاح می باشد. بعضی از مطالعات نشان داده است که حرکات دم، به صورت مارپیچی و متقارن است. و در بعضی دیگر از آمار ها گفته شده است که حرکت اسپرم ها به صورت امواج نامتقارن و دایره ای شکل و به صورت امواج ایستا می باشد.

مطالعه بیشتر  بارداری دوقلویی آری یا خیر؟

سه فاکتور ظاهری نظیر: تعداد، شکل و حرکت اسپرم برای باروری بسیار مهم و ضروری است.

سقط راجعه چیست؟

طی تحقیقات به عمل آمده حدود یک درصد از خانم ها دچار سقط راجعه می گردنند.

خانم هایی که سه الی چهار بار به صورت پشت سر هم قبل از هفته 24 بارداری، جنین خود را از دست می دهند، دچار سقط راجعه می گردند.

اسپرمی که بار ژنتیکی مشکل دار دارد، می تواند ایجاد لقاح با تخمک بکند. اما این جنین حاصل، به دلیل آنکه 50 % بار ژنتیکیش مشکل دارد، منجر به سقط می شود. بنابراین یکی از علت های مهم سقط راجعه اشکال در اسپرم می باشد.

اسپرم و سقط راجعه چیست؟

اسپرم و سقط راجعه چیست؟

علت سقط راجعه یا مکرر چیست؟

علل شایع سقط راجعه عبارتند از:

 • اختلالات لخته شدن خون

اختلالات لخته شدن خون می تواند باعث چسبندگی بیش از حد خون مادر شود. که همین امر سبب سقط مکرر در بانوان می گردد. این اختلالات بر روی سیستم های ایمنی بدن تاثیر می گذارد و لخته هایی را در جفت به وجود می آورد. این لخته ها مانع عملکرد صحیح جفت می شوند و نمی گذارند که مواد مغذی ضروری و مهم و همچنین اکسیژن کافی به جنین برسد. بر همین اساس مادر منجر به سقط می شود. برای درمان این اختلالات مصرف  آسپرین و هپارین که سبب نازک و رقیق شدن خون می شوند، می تواند کارساز باشد. مطالعات نشان داده است که خانم هایی که دچار سقط مکرر می گردنند، بیشتر در معرض اختلالات لخته خون قرار می گیرند.

مشکلات تیروئید می تواند باعث سقط جنین شود. برای باردار شدن، عملکرد سالم تیروئید بسیار مهم و ضروری است. که برای شناسایی و درمان این مشکلات باید ابتدا یک آزمایش خون ساده بدهید تا بتوانید این مشکلات را از بین ببرید. بر همین اساس قبل از بارداری حتما باید وضعیت هورمون های تیروئیدی مورد بررسی قرار گیرد.

 • آنتی بادی های تیروئید

مولکول های بسیار ریز در خون را آنتی بادی های تیروئید می گویند. که این مولکول ها به تیروئید حمله می کند و نمی گذارد که به درستی این غده کار کند. طی تحقیقات به عمل آمده در خانم ها گفته شده است که، بالا بودن آنتی بادی تیروئید می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. بنابر این قبل از بارداری حتما باید عملکرد تیروئید به خصوص در خانم هایی که آنتی بادی دارند، بررسی و درمان شوند.

 • مشکلات مربوط به رحم

اگر رحم از نظر آناتومی غیر طبیعی باشد، می تواند منجر به سقط جنین و یا زایمان زود رس در خانم های باردار شوند. که معمولا شکل و ظاهر رحم از طریق سونوگرافی تشخص داده می شود. برای درمان و بررسی شکل ظاهری رحم، روش های مختلفی وجود دارد. که مهم ترین آن ها انجام جراحی برای شکل و ساختار رحم توصیه می شود.

 • علل ژنتیکی

ممکن است مادر یا پدر و یا گاها هر دو شریک در ژن خود به صورت پنهان، کروموزوم های غیرطبیعی داشته باشند. که این کروموزوم های غیرطبیعی سبب سقط راجعه در بانوان می شود. خانم هایی که دچار سقط راجعه می شوند، باید برای بارداری بعدی آزمایشی مبنی بر ناهنجاری های کروموزومی که کاریوتایپ نام دارد را انجام دهند. علاوه بر خانم ها، آقایان هم نیز باید این آزمایش خون را انجام دهند. اگر در آزمایشات انجام شده مشکلی از هر دو شریک یا یکی از آن ها رخ داد، باید حتما برای درمان نزد یک متخصص ژنتیک بالینی مراجعه نمایید.

 • ضعف دهانه رحم یا نارسایی سرویکس

خانم هایی که در معرض خطر نارسایی دهانه رحم یا ضعف دهانه رحم هستید، نمی توانند جنین خود را بعد از هفته بیستم نگه دارند. بر همین اساس پزشک معالج برای ارزیابی و بررسی طول دهانه رحم، از 14 هفته، سونوگرافی را برای آن ها توصیه می کنند. که برای درمان ضعف دهانه رحم، متخصص بسته به یاخته های به وجود آمده از سونوگرافی که در 14 هفته صورت گرفته و یا سابقه پزشکی، سرکلاژ گردن رحم یا همان دوختن دهانه رحم را برای خانم ها پیشنهاد می کنند.

 • سن بالا

طی تحقیقات انجام شده، خطر سقط جنین در خانم هایی که بالای سن 35 سال را دارند و مردانی که بالای 40 سال را دارند بیشتر است.

 • تعداد بالای سقط قبلی

سقط جنین بعد از هر بار سقط متوالی با خطر بیشتری رو به رو می شود و با اصطلاح تلفات جنین یکی بعد از دیگری افزایش می یابد.

مطالعه بیشتر  آیا در رحم کیست ایجاد می شود؟

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که دچار سقط مکرر شده اید، می توانید برای تشخیص دقیق این مسئله نزد دکتر های متخصص رفته و با انجام آزمایش هایی که در بالا ذکر شده است، از مشکل خود مطلع شده. وهر چه سریعتر مراحل درمان را آغاز کنید. برای انجام این آزمایش شما می توانید به دکتر های متخصص همانند خانم دکتر الهام پور مطرود مراجعه کرده. و پس از انجام معاینات لازم مورد درمان قرار بگیرید.

مطب ایشان واقع در سعادت آباد است. برای مراجعه حضوری به مطب، داخل سایت در قسمت تماس باما می توانید اقدام به دریافت نوبت کرده یا از طریق نوبت دهی اینترنتی نوبت خود را دریافت نمایید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

علت سقط راجعه یا مکرر چیست؟

اختلالات لخته شدن خون
مشکلات تیروئید
آنتی بادی های تیروئید
مشکلات مربوط به رحم
علل ژنتیکی
ضعف دهانه رحم یا نارسایی سرویکس
سن بالا
تعداد بالای سقط قبلی

سقط راجعه چیست؟

خانم هایی که سه الی چهار بار به صورت پشت سر هم قبل از هفته 24 بارداری، جنین خود را از دست می دهند، دچار سقط راجعه می گردند.

مورفولوژی اسپرم و سقط جنین – آمپول سقط مکرر – عوارض سقط های مکرر – ایا ضعیف بودن اسپرم باعث تشکیل نشدن قلب جنین میشود – آزمایش ژنتیک برای سقط های مکرر – تخمک ضعیف و سقط جنین – اسپرم ضعیف و سقط نی نی سایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =