شنای سریع تراسپرم برنده ومسموم کردن رقبا
اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟ نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اسپرم‌هایی که موفق به لقاح با تخمک می‌شوند. علاوه بر سریع‌تر شنا کردن و انتخاب یک مسیر مستقیم، رقبای خود را مسموم هم می‌کنند. محققان دریافتند که اسپرم‌ها در شیوه شنا کردن متفاوتند. نحوه شناکردن و جهت‌گیری یک اسپرم به ژنتیک و پروتئینی موسوم به RAC1 بستگی دارد.

تاکنون باورهای عامه مردم بر این اساس بوده است. که لقاح یک اسپرم با تخمک تنها وابسته به شانس است. اما اکنون با توجه به تحقیقات به دست آمده محققان بر این باورها جامه غلط پوشانده و تکذیب کرده اند.

حرکت اسپرم ها به سمت تخمک و علل برتری آن ها

همچنین برخی از اسپرم‌ها با داشتن عاملی به نام “t-haplotype”، موفق می‌شود رقیبان معمولی خود را مسموم کنند. این اسپرم‌ها نه تنها برای جلوگیری از حرکت رقبای خود، یک نوع سم تولید می‌کنند. بلکه برای خودشان پادزهر نیز تولید می‌کنند. تا اگر اسپرم دیگری نیز این عامل را داشت، از خود در برابر آن محافظت کنند. همچنین معلوم شد که این اسپرم‌ها مسیر مستقیم را به سوی تخمک پیش می‌گیرند، در حالی که رقبای آنها به شکل زیگزاگی شنا می‌کنند.

در یک مطالعه جدید، جامع و کامل توسط دانشمندان این موضوع بیان شده است. که تفاوت در رقابت بین شنا کردن اسپرم‌ها به سمت تخمک وجود دارد. که به ژنتیک و یک پروتئین موسوم  به RAC1 بستگی دارد.

گروهی از دانشمندان  تحقیقات خود را برروی حیواناتی از جمله موش‌ها انجام دادند. تا دلایل ناباروری در مردان را بهتر درک کنند. محققان از طریق مطالعه خود دریافتند موش‌های نری که دارای دو نسخه از “t-haplotype” هستند. عقیم به حساب می آیند. زیرا همه اسپرم‌های آنها بی‌حرکت می‌شود. این سلول‌ها سطح RAC۱ بالاتری دارند.

آیا تحرک اسپرم بر روی شنای سریع‌تر اسپرم برنده و مسموم کردن رقبا تاثیری دارد؟

عوامل مهم بر عملکرد اسپرم

حال باید مواردی را بیان کنیم که با وجود سطح بسیار پایین RAC1 بر روی عملکرد اسپرم تاثیر می گذارد:

سطح بسیار پایین RAC1نیز منجر به معایبی می‌شود، زیرا اسپرم قادر به حرکت سریع نیست. بنابراین فعالیت نابجاRAC1   ممکن است دلیل اصلی شکل‌های خاص ناباروری در مردان باشد.

از دلایل مهم دیگری که بر باروری زوجین اثر می گذارد این موضوع مهم است. که باید یکی از عامل های مهم بارداری که اسپرم به شمار می آید. از سلامت کافی برخوردار باشد تا بتواند تخمک را بارور کند.

عوامل تاثیر گذار بر سلامت اسپرم

یکسری از فاکتور ها که تاثیر به سزایی در سلامت اسپرم دارد عبارتند از:

 1. تحرک
 2. حجم
 3. شکل
 4. توانایی اتصال به غشا  تخمک
 5. توانایی عبور از مخاط دهانه رحم و تبدیل آن به تخم
 6. واکنش آکروزوم
 7. داشتن کروموزوم‌های طبیعی

مشکلات موجود در مایع منی

نکته قابل ذکر و مهم  این است: دلیل اصلی که منجر به ناباروری در مردان می شود. درصد قابل توجهی ازآن به دلیل مشکل و اختلال در مایع منی است. این مشکلات عبارتند از :

 1. تعداد کم اسپرم یا الیگواسپرمی
 2. تحرک کم اسپرم یا آستنوسپرمیا یا آستنوزواسپرمی
 3. شکل اسپرم غیرطبیعی یا تراتواسپرمیا

در ادامه این مقاله می خواهیم به کم تحرکی اسپرم (آستنوسپرمیا یا آستنوزواسپرمی) و مشکلاتی که در باروری زوجین به وجود می آورند بپردازیم و آن هارا بیان کنیم.

کم تحرکی اسپرم

در اولین مرحله باید بیان کنیم که کم تحرکی اسپرم چیست؟

تحرک اسپرم ، به معنای توانایی حرکت اسپرم درمایع منی است. تحرک ضعیف اسپرم با عنوان نام پزشکی  آستنوزواسپرمی نیز بیان می شود. اسپرم ها سلولهایی متحرک هستند.

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

تحرک اسپرم ها و نوع حرکت آن ها

اسپرم های متحرک دارای دو نوع حرکت هستند که عبارتند از:

 1. تحرک پیشرونده (Progressive motility Grade A)به حرکت اسپرم‌هایی که در یک خط مستقیم یا دایره‌های بزرگ شنا می‌کنند گفته می شود.
 2. تحرک غیرپیشرونده (Non-progressive motility Grade B)به حرکت اسپرم‌هایی اطلاق می‌شود که به صورت مستقیم شنا نمی‌کنند و یا در دایره‌های کوچک حرکت می‌کنند .

انزال و درصد وجود اسپرم در آن

در یک نمونه انزال نرمال حداقل 40 درصد اسپرم ها باید دارای حرکت یا به عبارتی متحرک باشند، با احتساب حرکت های غیر پیش رونده، وجود حداقل 32 درصد اسپرم دارای حرکت پیش رونده لازم است.

وجود بیش از 20 میلیون اسپرم متحرک، طبیعی و کمتر از 5 میلیون ضعیف به شمار می آید. كمتراز يك ميليون اسپرم متحرك نشان دهنده تحرک بسیار ضعيف است.

علل کم تحرکی اسپرم

علل کم تحرکی اسپرم رابطه بسیار زیادی با بیضه ها و آسیب هایی که به بیضه ها وارد می شود دارد. زیرا بیضه ها وظیفه تولید اسپرم رابرعهده دارد. و اگر آسیبی به این عضو از بدن وارد شود باعث بروز مشکلاتی در تحرک اسپرم می شود. و در نهایت باعث بروز ناباروری در زوجین می شود.

حالا باید بیان کنیم که چه مشکلاتی باعث بروز آسیب به بیضه ها می شود. این مشکلات عبارتند از :

 1. سرطان بیضه
 2. جراحی بیضه
 3. عفونت
 4. مشکلات  مادر زادی بیضه
 5. ضربه
 6. همچنین استفاده ی طولانی مدت از استروئیدهای آنابولیک (کورتون ها) می‌تواند تعداد اسپرم و تحرک اسپرم را کاهش دهد.
 7. حشیش و کوکائین و همچنین برخی داروهای گیاهی نیز می‌توانند بر کیفیت اسپرم تأثیر بگذارند.
 8. واریکوسل ( رگ‌های بزرگ شده و برجسته در بیضه ) نیز   از علل کم تحرکی اسپرم است.
 9. وجود یک اختلال ژنتیکی و یا یک بیماری پزشکی تشخیص داده نشده  نیز موثر خواهد بود .
 10. سبک زندگی و عوامل محیطی نیز نقش مهمی در تحرک اسپرم دارند. به عنوان مثال، سیگار کشیدن با کاهش تولید اسپرم مرتبط است ( بخصوص اگر مصرف سیگار فرد به بیش از 10 عدد در طول روز برسد).

راهکار و درمان هایی برای کم تحرکی اسپرم

در ادامه این مقاله باید به این بپردازیم که برای رفع کم تحرکی اسپرم و افزایش باروری در زوجین چه راهکار هایی وجو دارد.

 1. (IUI) تلقیح داخل رحمی اسپرم:  به معنی جمع آوری و شستشوی اسپرم ها است. سپس سریعترین اسپرم ها با استفاده از یک لوله پلاستیکی ظریف وارد رحم می گردد.
 2. (IVF) لقاح آزمایشگاهی: در این روش که یکی از راهکارهای درمان بی حرکتی اسپرم است، خانم دارو مصرف می کند تا تخمک مناسبی تولید شود، آنگاه تخمک از تخمدان جدا شده و با اسپرم در محیط آزمایشگاه بارور می گردد. جنین حاصل به دست آمده برای ادامه رشد و نمو به رحم باز گردانده می شود.

به عنوان نکته آخر ومهم که باید در زمینه تحرک اسپرم، مایع منی ومشکلات آن، بیضه ها وبروز اختلال در عملکرد تولید اسپرم و در نهایت درصد باروری زوجین در این مقاله بیان کرد این است که: اگر تنها مشکل، تحرک اسپرم باشد. شانس بارداری بهتر از موارد دیگر است.

البته باد بیان کنیم برای بررسی این مشکلات به صورت دقیق و به دور از خطا باید به پزشکان متخصص در این زمینه (نازایی و ناباروری) مراجعه کرد. یکی از این دکتر های متخصص، خانم دکتر الهام پورمطرود هستند که با چندین سال سابقه کاری در زمینه های نازایی و ناباروری با کارنامه درخشان در این زمینه حضور دارند.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.