آیا انتقال جنین درد دارد؟
آیا انتقال جنین درد دارد؟

آیا انتقال جنین درد دارد؟

آیا انتقال جنین درد دارد؟

آیا انتقال جنین درد دارد؟ مراحل انتقال جنین چگونه است؟ قبل از انتقال جنین چه اقداماتی باید انجام شود؟ مراقبت های بعد از انتقال جنین چگونه است؟ انتقال جنین چقدر طول می کشد؟ و هزاران سوال مشابه که هدف ما در این مقاله بررسی کلی انتقال جنین می باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “انتقال جنین درد دارد؟”با ما همراه

آیا انتقال جنین با درد همراه است؟

خیر انتقال جنین تحت بیهوشی انجام می‌شود و بیماران هیچگونه دردی احساس نمی کنند. افراد نابارور نباید در این باره نگرانی داشته باشند، اگر انتقال جنین به وسیله پزشکان متخصص مانند دکترالهام پور مطرود انجام شود. در این حالت بدون هیچ گونه مشکل و دردی مراحل درمان در شرایط بسیار بهتری سپری میشود.

تخمک گیری برای انتقال جنین

معمولاً دریافت تخمک ۳۴ تا ۳۶ ساعت بعد از تزریق کردن HCG انجام می شود. که معمولاً پزشکان و متخصص زنان در این متد  از پروب اولتراسوند برای مشاهده تخمدان ها استفاده میکنند. یعنی سونوگرافی واژینال داخلی انجام می گردد. و بعد از آن پزشکی مربوطه با استفاده از سوزنی که متصل به یک دستگاه ساکشن می باشد. فولیکول ها را سوراخ می نماید و بعد تخمک ها برداشته می شود.

در حالت کلی مدت زمان برداشت تخمک چند دقیقه طول میکشد. که بعد از آن ممکن است بیمار علائمی مانند دل درد داشته باشد. بعد از بررسی تخمک ها و تشخیص آن ها ، برداشتن آن به وسیله یک پزشک جنین شناس انجام می گردد. و سپس با استفاده از روش‌های IPOS یا میکرو اینجکشن تزریق تخمک اسپرم داخل تخمک انجام می شود.

تزریق تخمک برای باروری ممکن است به روش های مختلفی مانند: ای وی اف (IVF)یا آی یو ای (IUI) انجام گردد.

مطالعه بیشتر  آیا در رحم کیست ایجاد می شود؟

بعد از تخمک کشی چی بخوریم؟

 1. مصرف منظم داروهای تجویز شده به وسیله پزشک بسیار مهم است.
 2. سعی کنید روزانه ۲ تا ۳ لیوان دوغ یا آب‌پرتقال مصرف کنید
 3. مصرف کردن سفیده تخم مرغ آب پز مهم است.
 4. همچنین استفاده از مکمل‌های پروژسترون که به وسیله پزشک تجویز شده باید به موقع و منظم انجام گردد.
 5. مصرف کردن آنتی بیوتیک ها برای کاهش دادن التهاب و جلوگیری از بروز عفونت نیز مهم می باشد.
 6. همچنین مصرف مواد غذایی که دارای فیبر زیاد و پروتئین زیاد هستند مهم می باشد.
 7. باید از مصرف کافئین دوری کرد و مصرف غذاهای ارگانیک را ترجیح داد.
 8. هر روز حداقل سه وعده غذای کامل و دو میان وعده مصرف کنید.
 9. و به صورت کامل استراحت داشته باشید.

قبل از دریافت تخمک چه کارهایی باید انجام داد؟

 • با توجه به اینکه این عمل در حالت بیهوشی انجام می گردد. به همین دلیل بیمار حدود ۱۰ ساعت قبل از عمل نباید هیچ گونه غذایی بخورد و بیاشامد.
 • برقراری رابطه جنسی چند روز قبل از دریافت تخمک ممنوع است.

مراقبت های بعد از دریافت تخمک

 • بعد از انجام این عمل مکمل‌های پروژسترون به صورت قرص خوراکی تجویز می گردد. که هدف از مصرف این داروها این است که دیواره های رحم برای دریافت تخمک بارور شده و یا همان لانه گزینی آماده شوند.
 • سپس بر حسب شرایط بیمار پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای جلوگیری از عفونت تجویز می نماید. مورد مهمی که در این میان وجود دارد این است که بیمار باید داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کند. و اگر هر گونه مورد غیر عادی اتفاق افتاد در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

به طور مثال در صورت بروز درد شدید یا حالت تهوع شدید، داشتن خونریزی شدید و همچنین سرگیجه و یا احساس درد در هنگام دفع ادرار جزو موارد مهمی است که در صورت بروز چنین علائمی مراجعه سریع به پزشک توصیه می گردد.

انتقال جنین

آیاانتقال جنین درد دارد؟

بعد از اینکه تخمک و اسپرم ها از زن و مرد دریافت شد. سپس تخمک بارور شده حدود ۲ یا ۳ روز بعد به رحم مادر انتقال داده میشود. سپس با استفاده از تجهیزات مخصوص مانند کاتتر تخمک به رحم مادر انتقال داده می‌شود. و هیچگونه دردی هم در این مرحله احساس نمی گردد.

آیا انتقال جنین درد دارد؟

آیا انتقال جنین درد دارد؟

مراحل انتقال جنین به چه صورت است؟

 1. چند روز قبل از انتقال، تخمک های مناسب انتخاب می‌شوند.
 2. بر حسب سن مادر تعداد تخمک های انتقالی مشخص می‌شود، اگر سن مادر کمتر از ۴۰ باشد. در این صورت باید دو یا سه جنین به رحم منتقل شود و اگر سن مادر بیشتر از ۴۰ باشد. در این حالت با توجه به اینکه درصد باروری نسبت به افرادی که دارای سن کمتری  هستندبیشترمی باشد. به همین دلیل باید حداکثر حدود، سه جنین انتقال داده شود.
 3. در مرحله بعدی با استفاده از کاتتر انتقال جنین انجام می شود لازم به ذکر است. که این مرحله به هیچ عنوان دردی ندارد.
 4. بعد از آن که تخمک بارور شده به مادر انتقال یافت، حدود دو هفته بعد از آن آزمایش بارداری انجام می‌شود. تا نتیجه مشخص گردد.
مطالعه بیشتر  سرطان سینه در چه کسانی بروز می کند

مراقبت بعد از انتقال جنین

بعد از انتقال جنین سعی کنید از انجام کار های دشوار اجتناب کنید. بدون هیچ گونه نگرانی به فعالیت های روزانه خود بپردازید. ولی باید حواستان باشد که از برداشتن لوازم و وسایل سنگین در خانه، از فعالیت‌های ورزشی و سنگین به صورت جدی خودداری کنید. یک زندگی آرام بدون تحرک داشته باشید ممکن است. بعد از این عمل بیمار دچار تورم پستان و یبوست و همچنین احساس گرفتگی تخفیف در عضلات گردد.

که این مورد تا حدودی عادی است ولی اگر درد بیش از اندازه باشد در این حالت به پزشک مراجعه نمایید. بعد از انتقال جنین حداقل حدود ۴۸ ساعت، باید از دوش واژینال، رابطه جنسی و فعالیت‌های فیزیکی شدید و خودداری کنید. باید  حدود ۴۸ ساعت استراحت نمایید و هیچ‌گونه فعالیت سنگین فیزیکی و غیر انجام ندهید.

بعد از انتقال جنین احتمال باردار شدن چقدر است؟

با توجه به اینکه افزایش سن یکی از دلایل کاهش درصد ناباروری است. به همین دلیل افرادی که دارای سن کم هستند در این افراد در صد بارور شدن بعد از انتقال جنین، بیشتر از افرادی می باشد که سن زیادی دارند. چون تخمک گذاری در افرادی که دارای سن پایین هستند بهتر انجام میشود.

در لیست زیر درصد بارور شدن برحسب روش درمان آی وی اف بیان شده است:

 • افرادی ۳۵ تا ۳۷ سال دارند، در این افراد احتمال باروری بعد از انتقال جنین حدود ۳۳ تا ۳۶ درصد است.
 • همچنین افراد ۳۸ تا ۴۰ ساله بعد از انتقال جنین که به روش آی وی اف انجام می شود احتمال باردار شدن شان حدود ۲۳ تا ۲۷ درصد است.
 • افرادی که بالای ۴۰ سال دارند درصد موفقیت حدود ۱۰ تا ۱۳ درصد می‌باشد
 • در نهایت افراد زیر ۳۵ سال حدود ۴۱ تا ۴۳ درصد احتمال باروری در این افراد وجود دارد.
مطالعه بیشتر  یوگا و تاثیرات یوگا در بارداری

آیا لکه بینی بعد از انتقال جنین مورد عادی است؟

لکه بینی موقتی و یا خفیف بعد از انتقال یافتن جنین نگران کننده نیست. ولی اگر این مورد ادامه داشته باشد و یا به صورت شدید باشد در این صورت حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید.

وجود درد شکم همراه با خونریزی می تواند نشان دهنده عدم لانه گزینی باشد.

انتقال جنین فریز شده در روز چندم قاعدگی انجام می‌شود؟

جنین فریز شده روش نوین لقاح مصنوعی می‌باشد. که در این روش تخمک منجمد شده استفاده می‌گردد. و به رحم مادر انتقال داده می شود. که جنین منجمد شده ممکن است اهدایی باشد و یا سالها قبل از طریق اسپرم و تخمک دریافت شده از زن و مرد درست شده باشد.

هدف از فریز کردن جنین این است که بعدها اگر احتمال بارداری وجود نداشته باشد. از این جنین ها  در بارداری زوجین  استفاده گردد. معمولاً مراحل فریز کردن جنین حدود ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

با توجه به اینکه این جنین ها داخلی نیتروژن مایع و تا منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد نگهداری می‌شوند. به همین دلیل مدت زمان طولانی ممکن است قابل نگهداری باش.  در واقع از این روش برای بارور شدن در زمان آینده و وقتی که احتمال بارداری بعد از چندین سال ممکن است کاهش پیدا کند استفاده می گردد.

درصد بارداری با استفاده از انتقال جنین فریز شده حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد می باشد. لازم به ذکر است که هرچه زمان فریز کم باشد در این حالت احتمال بارداری بیشتر است. چون کیفیت جنین های فریز شده وقتی که مدت زمان کمی را سپری کرده باشد. بیشتر از نسبت به زمان نگهداری طولانی است و به عوامل متعددی بستگی دارد.

مقالات مرتبط در این زمینه:

میکرو اینجکشن بهتر است یا ای وی اف

درمان و بررسی نازایی زوجین

بررسی فاکتور های نازایی برای بانوان

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر الهام پور مطرود

پیج اینستاگرام دکتر الهام پور مطرود

کانال آپارات دکتر الهام پور مطرود

کانال نماشا دکتر الهام پور مطرود

———————————————————–

6 پاسخ
  • دیجیتال مارکتینگ پیرایه گفته:

   باید برای این مورد به پزشک خودتون مراجعه کنید تا در صورت لزوم مورد معاینه قرار بگیرد اما کمی لکه بینی بعد از انجام ای وی اف طبیعی است.

   پاسخ
 1. فاطمه گفته:

  سلام خوب هستین من شنبه انتقال داشتم از دیروز سرما خوردم و سرفه میکنم خواستم ببینم چرک خشک کن میتونم استفاده کنم…؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + سیزده =